Comarch coraz bliżej SAP-a

opublikowano: 21-09-2022, 13:48
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W ubiegłym roku wartość rynku ERP w Polsce wzrosła o 8,5 proc., a krakowska spółka ponownie zwiększyła w nim udział. Jest coraz bliżej rynkowego lidera, którego pozycja nieznacznie osłabła.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jaki udział w polskim rynku systemów ERP mają Comarch i SAP
  • jaka była wartość rynku w 20201 r.
  • co, zdaniem analityków IDC, było katalizatorem wzrostu
  • czy ubiegłoroczny trend się utrzymuje

Według raportu firmy analitycznej IDC Comarch jako jedyny z czterech największych producentów systemów informatycznych do zarządzania przedsiębiorstwem zwiększył udział w krajowym rynku. W 2021 r. krakowska firma podskoczyła z 21,5 proc. do 22,5 proc., umacniając się na pozycji wicelidera. Pierwszy jest SAP, ale jego udział minimalnie spadł - z 30,6 proc. do 30,4 proc.

Analitycy z IDC oszacowali, że całkowita wartość rynku rozwiązań informatycznych do zarządzania przedsiębiorstwem w Polsce w 2021 r. wynosiła 333,6 mln USD, czyli o 8,5 proc. więcej niż w 2020. W raporcie można przeczytać, że „rynek aplikacji dla przedsiębiorstw w Polsce kontynuował wzrost w 2021 r., ponieważ organizacje przyspieszyły działania w zakresie transformacji cyfrowej w odpowiedzi na zakłócenia biznesowe spowodowane pandemią COVID-19”.

Autorzy wskazują, że od 2020 r. polski rynek informatyczny zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, bo stale rośnie zapotrzebowanie na systemy IT do zarządzania procesami w przedsiębiorstwach. Katalizatorem digitalizacji była pandemia COVID-19 i związane z nią obostrzenia sanitarne. Firmy musiały mierzyć się z utrudnieniami w prowadzeniu sprzedaży, przerwanymi łańcuchami dostaw oraz brakiem komponentów. Dodatkowo dostosowywały systemy informatyczne do nowych wymogów prawnych.

Firmy chętniej niż rok wcześniej decydowały się na zakup narzędzi informatycznych do zarządzania procesami logistycznymi, sprzedażowymi i produkcyjnymi, a także relacjami z klientami. Analitycy IDC zauważyli również wzrost zainteresowania technologią sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML).

Raport wskazuje też na wzrost zainteresowania rozwiązaniami w modelu chmurowym.

- Wnioski analityków IDC potwierdzają wyniki sprzedaży systemów Comarchu klasy ERP w modelu chmurowym. W 2021 r. marża na tego typu produktach była o ponad 30 proc. większa niż w 2020. W tym roku sprzedaż rośnie jeszcze szybciej, w pierwszym półroczu wzrost wyniósł ponad 40 proc. – mówi Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes Comarchu i dyrektor sektora ERP.

Przychody Comarchu w segmencie ERP rosną także w tym roku. W pierwszym półroczu sprzedaż produktów i usług dla małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce (ten sektor, wykorzystywany w sprawozdawczości, jest utożsamiany z segmentem ERP) wzrosła o ponad 24 procent, czyli o 25 mln złotych i osiągnęła wartość prawie 130 mln złotych.

Niedawno przedstawiciele Comarchu informowali, że w tym roku spodziewają się 10-procentowej dynamiki wzrostu sektora ERP, a w przyszłym roku przychody z niego mają przekroczyć 0,5 mld zł.

Mocny sektor
Mocny sektor
Sektor ERP, za który odpowiada wiceprezes Zbigniew Rymarczyk, to jeden z najmocniej rosnących obszarów biznesowych Comarchu - zwiększa przychody nieprzerwanie od 22 lat. W 2021 r. wyniosły one 431 mln zł. W tym roku wzrost może wynieść 10 proc., a przychody w 2023 r. mogą przekroczyć 0,5 mld zł.
Marek Wiśniewski
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane