Haitong Bank: niższa wycena Comarchu

opublikowano: 05-09-2022, 13:32
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Analitycy obniżyli prognozy informatycznej grupy z uwagi na oczekiwane utrzymanie presji kosztowej.

Haitong Banki obniżył cenę docelową akcji Comarchu do 172 zł 163 zł, utrzymując rekomendacje dla akcji spółki na poziomie „neutralnie”. Niższa wycena to pokłosie obniżenia prognoz EBIT na lata 2022/23 odpowiednio o 6 proc. i 16 proc., na które wpływ ma oczekiwane utrzymanie się presji kosztowej, głównie wynagrodzeń i energii. Zdaniem analityków wzrost kosztów spółki będzie wyższy niż wzrost przychodów w kolejnych kwartałach.

„Comarch odnotował w drugim kwartale 2022 r. bardzo silny wzrost przychodów na poziomie 26 proc. r/r. To efekt nie tylko korzystnych kursów walutowych (silny USD, EUR), lecz także odbicia w sektorach handel i przemysł oraz wciąż silnego popytu w sektorze ERP. Po drugim kwartale portfel zamówień Comarchu rośnie o ok. 10 proc. r/r, nieco słabiej niż 12 proc. po pierwszym kw. 2022 r.” – czytamy w raporcie.

Bardziej niepokojąca niż dynamika portfela zamówień jest dynamika kosztów, zwłaszcza wynagrodzeń, które w drugim kwartale wzrosły o 19 proc. r/r.

„Uważamy, że Comarch zbliża się do szczytu cyklu wzrostu wynagrodzeń (także ze względu na efekt bazy, ale również ze względu na pogarszające się dane makroekonomiczne). Warto jednak zaznaczyć, że w drugiej połowie 2022 r., a także w 2023 r. dynamika wynagrodzeń powinna być wyższa niż wzrost przychodów, co nieuchronnie powinno negatywnie oddziaływać na marże. Dodatkowo, rosnące koszty energii powinny dodatkowo obciążyć EBIT w 2023 roku o około 20 mln zł r/r.” – napisano.

W ocenie analityków w pogarszającej się sytuacji biznesowej i makroekonomicznej Comarch ma pole do obniżania kosztów. Takie działania mogłyby dotknąć obszar R&D, który odpowiada za ok. 15-20 proc. przychodów.

„W naszej ocenie jednak, Comarch jako software house nie zechce poświęcać rozwoju produktów, więc potencjał oszczędności w obszarze R&D jest również ograniczony” – napisali analitycy.

Artykuł jest skrótem raportu wydanego przez Haitong Bank 2 września.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane