Comarch — geodeci 2:0

opublikowano: 29-01-2018, 22:00

GUGiK może zwiększyć budżet i nie powinien unieważniać przetargu. Przybliża to Comarch do kontraktu za 50 mln zł.

Sąd okręgowy oddalił skargę Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (GUGiK) na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) w sprawie przetargu związanego z trzema projektami informatycznymi. W postępowaniu najtańszą ofertę za blisko 50 mln zł złożył Comarch. Okazała się ona jednak o 0,7 proc. wyższa od budżetu zamawiającego, więc urząd zdecydował się unieważnić cały przetarg. Comarch złożył odwołanie do KIO, która przyznała mu rację i kazała urzędowi unieważnić decyzję o unieważnieniu.

fot. Fotolia

GUGiK z tym się nie zgodził i zaskarżył wyrok do sądu. Sąd w ubiegłym tygodniu przyznał rację KIO. Co dalej? GUGiK twierdzi, że po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia orzeczenia sądu dokona szczegółowej analizy prawnej w zakresie dalszych czynności dotyczących realizacji postępowania. „Obecnie GUGiK nie może podpisać umowy z jakimkolwiek wykonawcą, ponieważ zgodnie z wyrokiem sądu i obowiązującymi przepisami prawa zamawiający wrócił do etapu badania i oceny ofert” — informuje biuro prasowe urzędu. W praktyce urząd nie ma zbyt wielu opcji.

— W obecnej sytuacji zamawiający może zwiększyć budżet i wybrać najkorzystniejszą ofertę Comarchu albo unieważnić postępowanie, powołując się na inną niż wcześniej przesłankę, czyli w tym przypadku brak ofert spełniających warunki przetargu. Na taką decyzję znów przysługuje wykonawcom odwołanie do KIO — mówi Jerzy Pieróg, założyciel kancelarii Pieróg i Partnerzy, specjalista prawa zamówień publicznych.

Wcześniejszy wyrok KIO sprowadzał się do stwierdzenia, że zamawiający może unieważnić postępowanie dopiero po sprawdzeniu, czy rzeczywiście nie może zwiększyć kwoty. Zarówno KIO, jak też sąd uznali, że zamawiający może w tym przypadku zwiększyć kwotę, a zatem nie powinien unieważniać przetargu. Urząd informował wcześniej, że złożył skargę, ponieważ wyrok KIO był sprzeczny z jego interesem.

Specjaliści od prawa zamówień publicznych oceniali, że rzadkością jest rozstrzygnięcie postępowania przed KIO na korzyść zamawiającego w przypadku przekroczenia budżetu. Obecnie usługi utrzymania infrastruktury IT GUGiK na mocy podpisanej w czerwcu 2017 .r umowy świadczy Asseco Poland. Umowa była podpisana na sześć miesięcy (do 1 grudnia) z opcją przedłużenia o kolejnych sześć, z której zamawiający prawdopodobnie skorzystał. W unieważnionym przetargu konsorcjum Symmetry, Asseco Data Systems i Compu złożyło ofertę z ceną 50,39 mln zł brutto.

 

Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane