Commerzbank notuje spadki w obawie o dostawy gazu

Jakub Sławiński, Bloomberg
opublikowano: 03-08-2022, 10:33
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Akcje Commerzbanku AG spadły po tym, jak ostrzegł przed „poważną” recesją w Niemczech w przypadku przerw w dostawie gazu. Bank stwierdził, że może mieć trudności z cięciem kosztów zgodnie z planem - pisze Bloomberg.

Commerzbank
Commerzbank
Krisztian Bocsi

Zysk netto za drugi kwartał 2022 roku przekroczył oczekiwania - poinformował w środę (3.08) Commerzbank. Dochód z pożyczek wzrósł o 26 proc., w porównaniu z konsensusową prognozą na poziomie 16 proc., zwiększając zysk netto do 470 mln EUR.

Podczas prezentacji wyników, bank zwrócił też uwagę na widmo przerw w dostawach rosyjskiego gazu. Zdaniem banku, reglamentacja surowca w takiej sytuacji byłaby nieunikniona, a wynikający z tego kryzys gospodarczy byłby prawdopodobnie podobny - do tego, który miał miejsce po kryzysie finansowym w 2009 roku - przekazał bank.

Commerzbank, podobnie jak inni stoi w obliczu złożonego otoczenia makroekonomicznego, w którym rosnące koszty i ryzyko recesji mogą przyćmić korzyści z końca ery ujemnych stóp procentowych. Dyrektor Finansowy Bettina Orlopp powiedziała w wywiadzie dla Bloomberg TV, że trudno będzie obniżyć koszty, jak wcześniej planowano na następne dwa lata.

Akcje Commerzbanku po otwarciu spadły aż o 4,2 proc., przed odrobieniem strat - pisze Bloomberg.

Dyrektor naczelny Commerzbanku - Manfred Knof zaprezentował w zeszłym roku ambitny program restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Zdaniem komentatorów jego strategia napotka na kilka znaczących przeszkód kosztowych w tym rosnącą inflację, która wywiera presję na podnoszenie wynagrodzeń zwłaszcza w polskiej spółce zależnej Commerzbanku, mBanku.

W II kwartale 2022 r. mBank zanotował 229,7 mln zł zysku netto. To o 111 proc. więcej niż przed rokiem, ale jednocześnie o 35 proc. mniej od konsensu prognoz analityków według PAP. Czytaj więcej...

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane