Commerzbank umacnia się przed odsprzedaniem BHW

Paweł Zielewski
21-03-2000, 00:00

Commerzbank umacnia się przed odsprzedaniem BHW

NIEWIADOMA: Ruchy w akcjonariacie Banku Handlowego, kierowanego przez Cezarego Stypułkowskiego, mogą być symptomem przygotowań do oczekiwanego wezwania do sprzedaży akcji. fot. MP

Commerzbank przekroczył 10- -proc. próg akcji Banku Handlowego. Niemiecka instytucja, licząc posiadane przez nią GDR-y, ma już ponad 15 proc. walorów polskiego banku. Jednak analitycy są zgodni — ostatnie zakupy Commerzbanku nie mają nic wspólnego z fuzją BRE Banku i BHW. To raczej przygotowania do odbicia sobie kosztów próby łączenia banków.

Ostatnie zakupy niemieckiego banku to próba umocnienia się przed ostatecznym wyjściem z Handlowego. Dodatkowo zakup ponad 3 mln papierów BHW po 70 zł za akcję jest ustaleniem ceny przyszłych transakcji. Tym razem stroną będzie amerykański Citigroup, który prawdopodobnie już dzisiaj otrzyma zgodę Fed na zainwestowanie w warszawską instytucję. Maszyna ruszyła.

Commerzbank ma obecnie 7,45 proc. akcji BHW. Wliczając w stan posiadania prawie 5,3 mln globalnych kwitów depozytowych banku, dających 7,55 proc. akcji warszawskiego banku — Niemcy dysponują ponad 15-proc. pakietem papierów BHW.

— Jeden z możliwych scenariuszy to odkupienie od pozostałych akcjonariuszy stabilnych akcji Handlowego i odsprzedanie ich z premią Citigroup. Jest on jednak mało prawdopodobny. Dziwi trochę cena, po jakiej przeprowadzano transakcje akcjami Handlowego. 70 zł to cena, na którą stawiano w przyszłym wezwaniu do sprzedaży akcji, jakie ogłosić miał Citigroup. Commerzbank — to oczywiste — nie odda akcji Handlowego bez sporej premii. Najniższa cena, którą mogliby zaakceptować Niemcy to 75-77 zł. A to znacznie utrudnia działania Amerykanów — uważa jeden z analityków.

Zdaniem obserwatorów, w działaniach Commerzbanku można dopatrzyć się nawet swego rodzaju chęci odwetu za niedopuszczenie do fuzji Handlowego z BRE Bankiem. Dodatkowo Niemcom prawdopodobnie zależy nie tylko na odzyskaniu zainwestowanych w proces łączenia banków pieniędzy, ale i na zdobyciu środków na rozwój BRE Banku w nowym układzie sił w polskim systemie bankowym.

— Chyba że istnieje jeszcze opcja pozostania w Handlowym jako stabilny akcjonariusz — dodaje analityk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Commerzbank umacnia się przed odsprzedaniem BHW