Compal sprzedaje zakład w Kobierzycach

opublikowano: 04-09-2016, 22:00

Turecki Vestel Ticaret zostanie do końca roku właścicielem fabryki telewizorów Toshiba, na którą miał apetyt UMC z Łysomic.

Fabryka odbiorników TV w Kobierzycach pod Wrocławiem znów zmieni właściciela. Compal, który kupił ją w 2007 r. od Toshiby, sprzedaje zakład Vestel Ticaret tureckiemu producentowi RTV i AGD.

— Choć Vestel jest mniejszym graczem niż Compal, to turecka spółka jest największym dostawcą telewizorów w Europie. Większość z nich trafia z Turcji do Niemiec. Dzięki produkcji w Polsce firma zmniejszy koszty transportu. Trudno przewidzieć, czy fabryka zwiększy moce, choć jest to możliwe — mówi Stefan Kamiński, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.

Vestel Ticaret ma 5 mld EUR rocznych przychodów. Produkuje elektronikę, urządzenia AGD, oświetlenie LED i elementy przemysłuobronnego. Składa się z 24 firm. Odpowiada za 90 proc. eksportu telewizorów z Turcji i 30 proc. eksportu sprzętu gospodarstwa domowego. Transakcja zostanie zrealizowana do końca IV kwartału.

Nie wiadomo, ile Turcy zapłacą za fabrykę. Portal Focus Taiwan donosi, że dzięki sprzedaży Compal będzie mieć niewielki zysk. Sama spółka tłumaczy decyzję słabym popytem na telewizory LCD w Europie. Dziś na starym kontynencie sprzedaje tylko 10 proc. swoich urządzeń. Vestel przejmie fabrykę z licencją na produkcję marki Toshiba i ich sprzedaż w Europie.

Compal nadal będzie produkować urządzenia japońskiej marki na rynek amerykański. Spółka nie wycofuje się całkowicie z Polski. W Łodzi ma od 2008 r. centrum serwisu komputerów i sprzętu elektronicznego. W marcu „Puls Biznesu” informował, że kobierzyckim zakładem interesował się Vladislav Khabliev, właściciel UMC Group, która w 2015 r. kupiła fabrykę telewizorów Sharpa w Łysomicach pod Toruniem.

— Przyglądamy się sytuacji na rynku. Jeszcze w marcu chcieliśmy rozmawiać z Compalem o odkupieniu zakładu w Kobierzycach, natomiast ze strony tajwańskiej firmy nie było żadnego zainteresowania — mówi Paweł Jańczak z UMC Poland.

Wiosną w zakładzie widać było spowolnienie. Jeden z rozmówców „PB” wspominał, że Compal chce przestać produkować telewizory w Kobierzycach i zlecić tę działalność Vestel Ticaret. Konkurencja donosiła, że kupuje mniej komponentów, a to oznacza spadek produkcji. Kilka lat temu Toshiba sprzedawała w Polsce po sto kilkadziesiąt tysięcy telewizorów rocznie. W styczniu tego roku było to tylko 140.

Sprzedaż tej marki spadła w całej Europie. Toshiba zdecydowała się zbudować zakład w Kobierzycach na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w 2006 r. Miała zainwestować za ponad 160 mln zł i zatrudnić 1 tys. osób. Potem obniżyła wydatki do 156 mln zł, a miejsca pracy — do 725. Dziś fabryka jest już poza strefą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu