Condorewolucja w metropoliach

19-12-2016, 22:00

Przez dwa, trzy lata w dużych polskich miastach powstanie 2,5 tys. lokali w formule condo.

Condohotele powstawały dotąd głównie w miejscowościach turystycznych nad morzem i w górach. Pojawienie się takich inwestycji w metropoliach to nowość na naszym rynku. Jak pokazuje analiza portalu InwestycjewKurortach.pl, w budowie albo w planach są 22 obiekty w systemie condo, które zaoferują ponad 2,5 tys. pokoi i apartamentów.

Najwięcej, bo aż 998 takich lokali powstaje w Warszawie. Na drugim miejscu jest Gdańsk, gdzie w budowie lub planach jest aż 556 lokali condo. Kolejne pozycje zajęły Kraków (361 lokali) i Wrocław (210 lokali condo). Condohotele planowane są także w Łodzi, Lublinie, Częstochowie.

Powodów powstawania takich nieruchomości w miastach jest co najmniej kilka. — Deweloperzy mieszkaniowi dostrzegli w tym nowy pomysł na sprzedaż lokali. To również alternatywny sposób na inwestowanie na rynku nieruchomości. Sprzyja temu m.in. spadek atrakcyjności klasycznych form lokowania kapitału, takich jak lokaty, giełda czy fundusze. Rozwojowi tego rynku pomaga też intensywny w ostatnich latach rozwój turystyki w Polsce, co potwierdzają statystyki — wyjaśnia Marlena Kosiura z portalu InwestycjewKurortach.pl.

Jej zdaniem, pojawienie się inwestycji condo w miastach to również kolejny krok do profesjonalizacji rynku i jego przemiany w typowo inwestycyjnym kierunku. Zakup apartamentów na krótkoterminowy wynajem traktowany jest przez indywidualnych inwestorów jako forma czerpania zysków. Dlatego każdy świadomy inwestor zakup nieruchomości poprzedza finansową kalkulacją potencjalnych zysków i strat. Tomasz Bocian, dyrektor ds. nieruchomości Gerda Broker, uważa jednak, że standardy na rynku condo dopiero nabierają kształtu.

— Bezpieczeństwo takich inwestycji zapewnia współpraca z profesjonalnymi podmiotami i operatorem. Gwarantuje to właścicielowi pełną bezobsługowość, co powoduje, że nie musi się w nic angażować, i pozwala na uzyskanie stabilnej stopy zwrotu z inwestycji — wyjaśnia Tomasz Bocian.

Zakup gotowego do wynajmu pokoju w condohotelu to wydatek od 8 do 16 tys. zł za mkw. netto. Rentowność takich nieruchomości wynosi natomiast 6-9 proc. rocznie. Każdy deweloper ma jednak własne warunki wyliczania i wypłacania zysków właścicielom. — Wobec rozwoju rynku, braku standardów i pojawienia się konkurencji najważniejsze dla kupujących powinny być nie reklamowane zyski, ale pewność inwestycji — podkreśla Marlena Kosiura. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Condorewolucja w metropoliach