ConocoPhillips i Łukoil chcą kupić pakiet Możejek

Polska Agencja Prasowa SA
20-09-2005, 11:01

ConocoPhillips i OAO Łukoil chcą nabyć pakiet akcji litewskiej rafinerii AB Mazeikiu Nafta (Możejek) i podzielić równo akcje - pisze we wtorek dziennik "Kommiersant".

ConocoPhillips i OAO Łukoil chcą nabyć pakiet akcji litewskiej rafinerii AB Mazeikiu Nafta (Możejek) i podzielić równo akcje - pisze we wtorek dziennik "Kommiersant".

    Przedstawiciel ConocoPhillips Mike Fretwell i dyrektor ds. kontaktów z inwestorami w Łukoilu Andriej Gaidamaka spotkali się w poniedziałek w Wilnie z ministrem gospodarki Kestutisem Dauksysem w sprawie nabycia pakietu akcji Możejek.

    "Kommiersant" pisze, powołując się na wypowiedź premiera Litwy Algirdasa Brazauskasa, że litewski rząd może pożyczyć fundusze i odkupić pakiet 53,7 proc. akcji Możejek, który należy obecnie do strategicznego inwestora - koncernu Jukos. Do litewskiego państwa należy 40,66 proc. akcji, resztę mają drobni inwestorzy.

    Zainteresowanie akcjami Mazeikiu wyraził też PKN Orlen. W ubiegłym tygodniu prezes PKN Orlen Igor Chalupec spotkał się w tej sprawie w ministrem gospodarki Litwy. Chalupec poinformował, że na razie jest to wstępny etap rozmów.

    Oprócz Orlenu zainteresowanie akcjami Mazeikiu wyraził też rosyjsko-brytyjski TNK-BP i Gazprom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / ConocoPhillips i Łukoil chcą kupić pakiet Możejek