Convert PL inwestuje 150 mln zł

opublikowano: 16-12-2020, 20:00

Spółka zbuduje zakład tektury falistej w Dąbrowie Górniczej na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zatrudni 60 osób.

Convert PL, spółka z kapitałem niemieckim, wygrała przetarg na zakup działki o powierzchni 13,6 ha. Firma zainwestuje 150 mln zł w zakład tektury falistej, w którym będzie pracować co najmniej 60 osób. Teren znajduje się w Tucznawie, dzielnicy Dąbrowy Górniczej, w której kilka działek ma też Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE).

– Cieszą nas kolejne inwestycje, zwłaszcza takie, które dają nowe miejsca pracy i wpływają na rozwój gospodarczy miasta, a jednocześnie charakteryzują się niskim oddziaływaniem na środowisko – zaznacza Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Technologia produkcji tektury będzie inna niż wytwarzania papieru: będzie zużywać minimalne ilości wody, a skrawki tektury uzyskiwane w procesie będą ponownie wykorzystywane. Convert działa na rynku od 2005 r. i zajmuje się produkcją i dystrybucją tektury litej i falistej. Convert Paper ma ponad 300 klientów polskich i zagranicznych z branży poligraficznej.

To już piąty duży inwestor w Tucznawie pozyskany przez KSSE i miasto. Z 260 ha przygotowanych dla inwestorów 128 ha jest wciąż na sprzedaż. Na terenach strefowych działają tu już NGK Ceramics (japoński producent filtrów cząstek stałych do silników diesla, zatrudnia ponad 1 tys. osób), Schade Polska (włoska firma wybuduje hale maszynowe dla usług logistycznych za 41 mln zł) i Outokumpu Distribution Polska (fiński producent wyrobów ze stali, który zainwestuje 187 mln zł). Zakład buduje także SK Innovation, jedna z największych południowokoreańskich firm z sektora energetyczno-chemicznego, która będzie produkować separatory do baterii litowo-jonowych dla samochodów elektrycznych. Firma ostatnio zapowiedziała podwojenie mocy budowanej fabryki, a także nakładów, do 2 mld zł i liczby pracowników – do 600.

Pobiją 2019?
Pobiją 2019?
Kierowana przez Jausza Michałka Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała już prawie tyle decyzji, co w ubiegłym roku, a obiecane nakłady i liczba miejsc pracy są prawie tak wysokie jak w 2019 r. Do końca roku jeszcze trochę czasu...
materiały prasowe

W tym roku KSSE wydała 49 decyzji. Inwestorzy zadeklarowali 3,4 mld zł nakładów i 1440 miejsc pracy. Przez cały ubiegły 2019 r. strefa wydała 53 decyzje, a firmy obiecały 3,5 mld zł inwestycji i stworzenie 1514 miejsc pracy. Pod względem liczby decyzji, nakładów i liczby miejsc pracy katowicka SSE była najlepsza spośród 14 spółek zarządzających strefami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane