Copernicus celuje w 10 mln zł zysku

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 19-08-2010, 11:41

Szybkie pożyczki dla firm emitujących obligacje – to nowy pomysł domu maklerskiego notowanego na New Connect.

Nie zawiódł w pierwszym półroczu notowany na New Connect dom maklerski Copernicus Securities. Wypracował 2,4 mln zł zysku netto.

- Stosujemy strukturę do optymalizacji podatkowej. Gdyby uwzględnić to, co zaksięgowano w spółce zależnej, zysk wyniósł 5 mln zł. Patrząc na portfel zamówień oczekujemy, że drugie półrocze będziemy mieć podobny wynik. Celujemy w dwucyfrowy zysk netto w tym roku – mówi Marcin Billewicz, dyrektor strategii i rozwoju grupy Copernicus. 

Akcjonariusze nie mają co liczyć, że całość zysku zasili ich kieszenie.

- Mamy pomysły inwestycyjne, jednym z nich jest rynek obligacji. Są firmy, którym mamy przygotować emisję obligacji, ale potrzebują kapitału natychmiast. Chcemy im udzielać krótkich pożyczek, które będą refinansowane po emisji. Chcemy na to w najbliższym czasie przeznaczyć kilkanaście milionów złotych, a docelowo ponad 20 mln zł. Będziemy zarabiać podwójnie: na oprocentowaniu pożyczki i potem na przeprowadzeniu emisji obligacji – mówi Marcin Billewicz.

Szef Copernicusa deklaruje, że dobre wyniki spółki dostrzegły fundusze.

- Pracujemy nad przyciągnięciem inwestorów finansowych, jeden już jest w akcjonariacie, ale jeszcze poniżej progu 5 proc. Liczę, że jeszcze w tym roku próg przekroczy pierwszoligowy fundusz inwestycyjny lub OFE – mówi Marcin Billewicz.

Copernicus ma pełne ręce roboty.

- W tym roku na Catalyst wprowadzimy jeszcze 4-5 spółek z emisją obligacji. Na przełomie trzeciego i czwartego kwartału będziemy uczestniczyć konsorcjum przeprowadzające IPO, a pierwsze samodzielne IPO przeprowadzimy w pierwszym półroczu 2011 r. Zostaliśmy już wybrani przez dwie spółki, każda szykuje emisję o wartości ponad 100 mln zł. Jedna z nich jest z branży motoryzacyjnej. Mamy też ciekawe projekty w obszarze fuzji i przejęć – mówi Marcin Billewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Copernicus celuje w 10 mln zł zysku