Czytasz dzięki

Coraz bliżej do wejścia w życie ulgi na start

IWA
opublikowano: 07-03-2018, 22:00

Zwolnienie ze składek ZUS nie przysługuje osobom, które rozpoczną działalność przed wejściem w życie tego przywileju.

Jeśli ktoś chce założyć biznes i rozważa skorzystanie z tzw. ulgi na start w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, powinien wstrzymać się z tym do czasu wejścia w życie przepisów ją wprowadzających. Tak podpowiada przyszłym przedsiębiorcom Magda Sławińska-Rzemek, doradca podatkowy w firmie inFaktu.

— Ten nowy przywilej nie będzie dany osobom, które rozpoczną działalność gospodarczą przed wejściem ulgi w życie — wyjaśnia doradca.

Ulga została już przyjęta przez parlament, w uchwalonym w tym tygodniu Prawie przedsiębiorcy, składającym się na pakiet regulacji tzw. Konstytucji biznesu. Z wyjątkami nowa ustawa zacznie obowiązywać po 30 dniach od ogłoszenia. Wraz z wejściem jej w życie początkujący przedsiębiorcy otrzymają prawo do zwolnienia z odprowadzania składek ubezpieczeniowych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy prowadzenia biznesu. Potem będą mogli korzystać ze znanego już od lat uprawnienia dla nowych firm — do opłacania tej daniny według preferencyjnych, obniżonych stawek. Ten tzw. mały ZUS przysługuje w ciągu 24 miesięcy prowadzenia działalności. Jak podają specjaliści inFakt, w 2018 r. wynosi on miesięcznie 520,10 zł z uwzględnieniem dobrowolnej składki chorobowej, a bez niej — 504,66 zł.

Eksperci z inFaktu przypominają, że przedsiębiorcy muszą spełnić dwa warunki, aby skorzystać z ulgi na start. Firma musi być założona po raz pierwszy — a jeśli jest otwierana ponownie, to dopiero po upływie 60 miesięcy od zamknięcia poprzedniej. Ponadto przedsiębiorcy nie mogą świadczyć dla swojego byłego pracodawcy takich samych usług, jakie wykonywali dla niego na etacie przed dniem rozpoczęcia nowej działalności.

Ulga na start nie będzie obowiązkowa. Przedsiębiorca może zrezygnować z tego przywileju, składając odpowiednie zgłoszenie do ubezpieczeń na formularzu ZUS ZUA. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane