Coraz bliżej kolejnego spotkania OPEC+

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 28-12-2020, 10:22

Poprzedni tydzień był okresem podwyższonej zmienności notowań ropy naftowej. Niemniej, nie przyniósł on istotnych zmian ogólnej sytuacji na tym rynku. Ceny ropy nadal poruszają się blisko poziomu 50 USD za baryłkę.

W przypadku ropy naftowej WTI są to poziomy przewyższające delikatnie 48 USD za baryłkę, z kolei dla notowań Brent są to poziomy tuż powyżej 51 USD za baryłkę. Początek dzisiejszej sesji na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem spokojnej konsolidacji.

Ze względu na fakt, że bieżący tydzień będzie już drugim z rzędu tygodniem skróconej aktywności inwestorów – tym razem za sprawą sylwestra i Nowego Roku – najbliższe sesje najprawdopodobniej nie przyniosą istotnych zmian sytuacji na rynku ropy.

Nie oznacza to jednak, że będzie nieciekawie. Oprócz regularnie publikowanych raportów na temat zapasów (API we wtorek, Departament Energii w środę) oraz informacji o liczbie funkcjonujących wiertni w USA (znów wyjątkowo w środę ze względu na skrócony tydzień), można oczekiwać pierwszych spekulacji dotyczących możliwych działań OPEC+ na początku przyszłego roku.

W zasadzie, zaczęły się one już pojawiać. Aleksander Nowak, rosyjski minister ds. energii, w komentarzu z piątku powiedział, że Rosja poprze dalsze zwiększanie produkcji ropy naftowej w ramach porozumienia OPEC+. Według Nowaka, rozszerzony kartel powinien od lutego podnieść limity wydobycia o kolejne pół miliona baryłek dziennie, czyli tyle samo, o ile będą one podwyższone od początku stycznia 2021 r. Rosyjski minister ocenił także, że ceny ropy w okolicach 45-55 USD za baryłkę są optymalne do dalszego stopniowego zwiększania produkcji ropy naftowej.

Najbliższe, wirtualne spotkanie państw OPEC+ jest zaplanowane na 4 stycznia. Odbywa się ono zaledwie miesiąc po poprzednich rozmowach ze względu na fakt, że w grudniu OPEC+ zadecydował o modyfikacji porozumienia naftowego tylko na jeden miesiąc: styczeń 2021 r. To automatycznie sprawiło, że na początku przyszłego roku pojawi się konieczność decyzji, co dalej z porozumieniem.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane