Coraz droższa walka o czyste powietrze

opublikowano: 21-06-2018, 22:00

Stan środowiska naturalnego, przede wszystkim słaba jakość powietrza, to coraz większe wyzwanie dla polskich samorządów.

Stan środowiska naturalnego, przede wszystkim słaba jakość powietrza, to coraz większe wyzwanie dla polskich samorządów.

Miasta z roku na rok na działania związane z ochroną środowiska wydają coraz więcej — napisali eksperci PwC w raporcie „Walka o lepsze powietrze. Polskie metropolie w obliczu zagrożeń ekologicznych i uciążliwości ruchu drogowego”. 12 metropolii, wybranych przez analityków (na mocy ustawy w Polsce funkcjonuje tylko jedna metropolia — na Śląsku), przeznaczyło w 2016 r. na ochronę środowiska ze swoich budżetów 2,5 mld zł. Od początku perspektywy UE na lata 2014-20 mają także do dyspozycji około 3,5 mld zł dotacji na poprawę jakości powietrza, gospodarki wodnej i gospodarki odpadami, w ramach centralnego PO Infrastruktura i Środowisko, a także inne unijne dotacje przewidziane w regionalnych programach operacyjnych.

— Nawet jeśli miasta będą w przyszłości wydawać na ochronę środowiska dwa razy więcej, to i tak nie rozwiąże to problemów ekologicznych i komunikacyjnych. Będą musiały poszukać rozwiązań, które są „smart”, a przy tym społecznie akceptowane — mówi prof. Witold Orłowski, doradca ekonomiczny PwC, współautor raportu.

2,5 mld zł Tyle na ochronę środowiska wydają rocznie polskie metropolie — wynika z raportu PwC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy