Coraz trudniej o inżynierów

  • Justyna Klupa
opublikowano: 14-09-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Sektor B+R wciąż rośnie. Jego rozwój powoduje, że firmy mają problem ze znalezieniem inżynierów. Przyciągnąć ich mogą benefitami, np. pracą hybrydową.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Z jakiego powodu firmy mają problem ze znalezieniem menedżerów
  • Jak chcą temu zaradzić

Przedsiębiorstwa w Polsce co roku wydają ok. 20 mld zł na rozwój i badania. Według danych GUS, krajowe nakłady na prace B+R wyniosły w 2020 r. 32,4 mld zł, czyli o 7 proc. więcej niż w 2019 r. Rozwój sektora skutkuje tym, że o inżynierów jest teraz trudniej niż kiedykolwiek.

Firmy mają trudności z pozyskaniem pracowników mimo tego, że oferują specjalistom wysokie wynagrodzenia. Duża fala odejść wykwalifikowanych inżynierów na emeryturę tylko pogłębiła ten problem. Według badań firmy Bergman Engineering już w 2018 r. w sektorze B+R w Polsce brakowało nawet 80 tys. specjalistów, a od tego czasu sytuacja się pogorszyła.

Przedsiębiorcy muszą walczyć o specjalistów, oferując warunki zatrudnienia lepsze niż konkurencja. Jak wynika z raportu State of Hybrid Work z 2022 r., zatrudnieni chcą, aby pracodawcy dostosowywali się do ich nowych potrzeb i oczekiwań w miejscu pracy. Wysokie wynagrodzenie już nie wystarczy. Według badań Personnel Service obecnie najbardziej pożądanym dodatkiem do pensji jest pełen pakiet medyczny. Na kolejnych miejscach są krótszy tydzień pracy i dodatkowy dzień wolny w ciągu roku.

– To, o czym warto pomyśleć, to praca hybrydowa, która za sprawą pandemii postrzegana jest obecnie jako benefit. W ciągu ponad dwóch ostatnich lat pracownicy na całym świecie przystosowali się do stylu życia opartego na pracy z dowolnego miejsca i oczekują elastyczności. Dotyczy to zarówno miejsca, jak i czasu pracy – mówi Jagyan Mishra, szef dostaw z firmy LTTS, która ma centrum B+R w Krakowie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane