Coraz trudniej przebić prognozy

KZ
opublikowano: 31-05-2011, 00:00

WYNIKI A OCZEKIWANIA

Giełdowym spółkom coraz trudniej sprostać oczekiwaniom inwestorów i analityków. Co prawda wciąż ponad połowa firm osiąga wyniki lepsze od oczekiwanych przez analityków, biorąc pod uwagę średnie prognozy biur maklerskich. Z drugiej strony — w wynikach za pierwsze trzy miesiące tego roku pozytywnych niespodzianek było mniej, niż kwartał wcześniej, za to rozczarowań więcej, niż w poprzednich kwartałach.

Według wyliczeń "Pulsu Biznesu", lepszy wynik netto od do średniej prognoz biur maklerskich uzyskało 56 proc. z ponad 60 firm, monitorowanych przez analityków. W poprzednich kwartałach odsetek ten był o 5 punktów procentowych wyższy. Jednocześnie 39 proc. firm nie zdołało przekroczyć średniej oczekiwań. To wynik zbliżony do przeciętnej z ostatniego roku. Z realizacją prognoz zysku netto nie jest więc na pierwszy rzut oka dużo gorzej, niż do tej pory. Ale tylko na pierwszy rzut oka, bo faktycznie rozczarowań było więcej ze względu na duży wpływ (w większości — pozytywny) zdarzeń jednorazowych na rezultaty firm.

Niezbyt optymistyczny odbiór raportów za pierwszy kwartał potwierdza wysoki odsetek rozczarowań, jeśli chodzi o przychody. Uśrednionym prognozom analityków nie sprostało 42 proc. firm. To zdecydowanie więcej, niż w poprzednich okresach sprawozdawczych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu