Coraz więcej donosów na kierowców

opublikowano: 10-05-2019, 09:24

4,6 tys. – tyle zgłoszeń o podejrzeniu braku ubezpieczenia oc u innego właściciela pojazdu wpłynęło do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w 2018 r. Jest to o 20 proc. więcej niż rok wcześniej.

Sygnalistami są osoby prywatne. System do internetowego zgłoszenia braku oc komunikacyjnego uruchomiono przed trzema laty. Jak informuje UFG, Polacy coraz mniej akceptują jadę nieubezpieczonym autem. Potwierdzają to wyniki badań opinii publicznej, przeprowadzone na zlecenie Urzędu. Na liście dziesięciu negatywnych drogowych, najbardziej nieakceptowane przez Polaków odpowiednio są: prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, przekraczanie dozwolonej prędkości i jazda na czerwonym świetle.  Poruszanie się autem bez ważnej polisy oc uplasowało się na szóstej pozycji.
– W polskim społeczeństwie przez lata panowało przekonanie, że czymś niestosownym jest informowanie o naruszeniach przepisów prawa przez innych kierowców . To się jednak zmienia. Coraz więcej osób nie traktuje już tego jako denuncjacji, ale jako postawę obywatelską mającą na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach - mówi Hubert Stoklas, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

fot. Marek Wiśniewski4,6 - Tyle zgłoszeń o podejrzeniu braku oc pojazdu wpłynęło do BFG w 2018 r...
...2 tys.- a tyle w  2016 r. Był to pierwszy rok działania internetowego systemu sygnalizowania.
6 tys. - Tyle zgłoszeń dotyczących niepożądanych zachowań kierowców rejestruje brytyjska infolinia, odpowiednik polskiego systemu UFG. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane