Coraz więcej MIP-ów

opublikowano: 16-07-2019, 22:00

Po roku od pojawienia się możliwości prowadzenia działalności płatniczej w uproszczonej formie na rynku działa 30 takich podmiotów

Minął rok od momentu wprowadzenia licencji małych instytucji płatniczych (MIP). Z tej okazji prawnicy kancelarii Legal Geek przyjrzeli się rynkowi MIP. Okazuje się, że takich podmiotów na polskim rynku działa już 30. Analiza kancelarii obejmuje jednak 25 spółek — pozostałe pięć Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wpisała do rejestru już po zamknięciu raportu. Z analizy Legal Geek wynika, że wśród MIP-ów znajdują się zarówno ciekawe rozwiązania płatnicze (np. obsługiwana przez spółkę e-Płatności bramka płatnicza dla influencerów i twórców internetowych), jak i giełdy kryptowalut. Przy tym 40 proc. MIP-ów (10 z 25 objętych analizą firm) ma siedzibę w Warszawie, a cztery z nich w miejscowościach poniżej 100 tys. mieszkańców. Prawie połowa małych instytucji płatniczych (12) to spółki z o.o., a co czwarta (6) to jednoosobowe działalności.

MIP-y to podmioty, które są konkurencją dla krajowych instytucji płatniczych (KIP), znacznie łatwiejszą w uruchomieniu, wymagającą mniejszych nakładów zarówno finansowych, jak i organizacyjno-prawnych. MIP może realizować większość usług, które do tej pory zastrzeżone były dla krajowych instytucji — m.in. wydawać instrumenty płatnicze czy prowadzić rachunki. Zdaniem prawników kancelarii to dobra możliwość dla fintechowych start-upów, dla których uzyskanie odpowiedniej licencji KNF do tej pory było zbyt czasochłonne i kosztowne.

— Licencja MIP pozwala na szybkie i tanie rozpoczęcie działalności przez podmioty sektora fintech. Do tej pory uzyskiwanie licencji dostawcy usług płatniczych, który może np. prowadzić rachunki płatnicze czy rozliczać płatności kartami, trwało co najmniej półtora roku. Licencję MIP można uzyskać w około trzy miesiące, choć wiele z nich zostało zarejestrowanych w znacznie krótszym czasie. Nasz rekord to niecałe dwa tygodnie — mówi Tomasz Klecor, partner zarządzający kancelarii Legal Geek, specjalizującej się w obsłudze sektora finansowego i technologicznego.

Mała instytucja płatnicza ma również pewne ograniczenia. MIP może prowadzić działalność tylko na terytorium Polski, a na rachunkach płatniczych dla jednego użytkownika nie może przechowywać więcej niż równowartość 2 tys. EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu