Czytasz dzięki

Coraz większy problem z zatorami

opublikowano: 07-04-2020, 22:00

Trwająca epidemia koronawirusa nakręca spiralę zadłużeń wśród firm. Jak radzić sobie w tej sytuacji?

Przedsiębiorcy na co dzień borykają się z zatorami płatniczymi. Epidemia koronawirusa dodatkowo pogłębia ten problem. Z badania IMAS International przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów (KRD) wynika, że zdaniem aż 63 proc. firm z sektora MŚP po jej wybuchu kłopoty z terminowym płaceniem przez kontrahentów wzrosły. Eksperci DNB Bank Polska wyliczają, że obecnie najbardziej są na nie narażeni detaliści i motoryzacja. Na przykład firmy odzieżowe, które swoje produkty sprzedają w 75 proc. poprzez sklepy w centrach handlowych, zostały zmuszone do całkowitego przeniesienia działalności do e-commerce. Niestety, nadal ponoszą koszty stałe związane z wynagrodzeniami i zapłatą za wynajmowaną powierzchnię.

Przedsiębiorcy próbują radzić sobie z zatorami, korzystając coraz chętniej m.in. z faktoringu.W takiej sytuacji to faktor wykupuje wierzytelności firm należnych im od kontrahentów z tytułu dostaw towarów albo określonych usług, dzięki czemu nie trzeba czekać na zapłatę.

— Wiele firm stara się też pozyskać pieniądze na bieżącą działalność za pomocą kredytów obrotowych. W celu uniknięcia zatorów płatniczych przedsiębiorstwa decydują się również na transakcje z wykorzystaniem rachunków zastrzeżonych, czyli escrow. W tym przypadku zapłata za dany towar trafia na taki rachunek zastrzeżony, a po spełnieniu określonych warunków zawartych w umowie między kontrahentami zostaje przez bank w odpowiedni sposób wypłacona — mówi Michał Wosik, menedżer z DNB Banku Polska.

Przedsiębiorcy mający problem z zatorami mogą skorzystać także z programu pomocowego przygotowanego przez Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami. W jego ramach można za darmo otrzymać porady od ekspertów na temat tego, jak ograniczyć ryzyko utraty płynności finansowej i co robić, gdy pojawią się zatory płatnicze.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane