Cormay rusza na zakupy

[AT, PAP]
opublikowano: 04-01-2012, 00:00

Apetyt firmy rośnie. W styczniu przejmie spółkę amerykańską, w 2013 r. być może europejską i brazylijską.

PZ Cormay, producent odczynników i dystrybutor sprzętu medycznego, tak się rozpędził z akwizycjami, że już zapowiada kolejne. Po amerykańskiej spółce przyszła kolej na podmioty z Europy Zachodniej i Brazylii.

— Mają przychody 20-30 mln EUR, czyli wielkości zbliżonej do Cormaya. Są rentowne i nie mają dużych problemów finansowych. Mają podobny profil do nas i komplementarne produkty — mówi Tomasz Tuora, prezes PZ Cormay.

Prezes zastrzega, że do ewentualnych przejęć dojdzie dopiero w 2013 r. Wcześniej, bo może jeszcze w tym miesiącu, dojdzie do akwizycji amerykańskiego producenta aparatury i testów do diabetologii, działającego również na rynku weterynaryjnym.

Zakończyło się właśnie jego due diligence, nad transakcją pracują jeszcze prawnicy. W pierwszym etapie Cormay przejmie 20-30 proc. akcji, które sfinansuje pieniędzmi z listopadowej sprzedaży 1 mln swoich akcji. Docelowo udział polskiej firmy zwiększy się do 90 proc. Po sfinalizowaniu transakcji przyjdzie kolej na inwestycje w Europie Zachodniej i Brazylii.

— Amerykańska firma będzie platformą do dalszych przejęć. Większość w akcjonariacie zapewni nam dostęp do dodatkowego źródła finansowania. Spółka jest notowana na Nasdaq, więc po pieniądze na kolejne akwizycje będziemy mogli się zwrócić do amerykańskich inwestorów — tłumaczy Tomasz Tuora. Według Renaty Miś, analityka AmerBrokers, podwarszawska spółka może pochwalić się sukcesami na rynku fuzji i przejęć.

— Dotychczasowe nabytki były kupowane po atrakcyjnych cenach, a ich produkty uzupełniały portfolio Cormaya. Do kolejnych akwizycji dojdzie najwcześniej w 2013 r., więc Cormay będzie miał czas na konsolidację amerykańskiej firmy — uważa Renata Miś.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [AT, PAP]

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu