Czytasz dzięki

Corning Optical buduje drugi zakład

opublikowano: 04-12-2019, 22:00

Producent światłowodów, który pod Łodzią zatrudnia 3 tys. osób, dostanie grant na wartą 366 mln zł inwestycję w Mszczonowie.

Dużych inwestycji w województwie mazowieckim nie ma dużo. Tymczasem amerykański Corning Optical Communications zamierza zbudować w Mszczonowie, w powiecie żyrardowskim, zakład za 366 mln zł i zatrudnić co najmniej 240 osób, w tym 85 z wyższym wykształceniem. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca grudnia 2022 r. Na ten projekt firma otrzyma nieco ponad 17,5 mln zł rządowego grantu z programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki. W ramach podpisanej już umowy, jeszcze w tym roku, w którym firma wyda na inwestycję ponad 60 mln zł, na jej konto wpłyną 3 mln zł.

Corning Optical Communications zobowiązał się przeznaczyć 15 proc. grantu na współpracę z uczelniami i szkolnictwem, co jest od niedawna obowiązkiem wszystkich beneficjentów tego wsparcia. Amerykańska spółka, która działa od 1851 r. i ma ponad 100 fabryk i biur na świecie, produkuje kable światłowodowe w Strykowie pod Łodzią. W zakładach zatrudnia blisko 3 tys. osób. W Polsce działa również jej dział badawczo-rozwojowy, który dotychczas zarejestrował 50 międzynarodowych patentów.

Firma z Nowego Jorku chwali się, że opracowała pierwszy na świecie światłowód do przesyłania impulsów świetlnych na duże odległości, dostarczyła półfabrykat ze szkła do konstrukcji teleskopu Hubble’a, który został wyniesiony na orbitę w 1990 r., a produkowane przez nią szkło jest używane w smartfonach, smartwatchach czy smart TV. Działający od 2004 r. program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki został niedawno wydłużony do 2030 r. i dofinansowany 1,1 mld zł — do ponad 2,5 mld zł.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (obecnie Ministerstwo Rozwoju) zmieniło kryteria, by zachęcić do korzystania z rządowych grantów polskie firmy, szczególnie małe i średnie. Dotychczas w gronie beneficjentów nie znalazła się ani jedna krajowa spółka z tego sektora. Tylko 29 projektów trafiło do obszarów zagrożonych wykluczeniem czy najwyższą stopą bezrobocia, a rocznie średnio 2,7 projektu dotyczyło inwestycji w badania i rozwój.

52 tys. - tylu pracowników zatrudnia na świecie grupa Corning...

10 ...tyle ma centrów badawczo-rozwojowych...

11,4 mld USD ...a takie przychody w 2018 r. miała notowana na NYSE spółka.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane