Corning Optical buduje drugi zakład

opublikowano: 04-12-2019, 22:00

Producent światłowodów, który pod Łodzią zatrudnia 3 tys. osób, dostanie grant na wartą 366 mln zł inwestycję w Mszczonowie.

Dużych inwestycji w województwie mazowieckim nie ma dużo. Tymczasem amerykański Corning Optical Communications zamierza zbudować w Mszczonowie, w powiecie żyrardowskim, zakład za 366 mln zł i zatrudnić co najmniej 240 osób, w tym 85 z wyższym wykształceniem. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca grudnia 2022 r. Na ten projekt firma otrzyma nieco ponad 17,5 mln zł rządowego grantu z programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki. W ramach podpisanej już umowy, jeszcze w tym roku, w którym firma wyda na inwestycję ponad 60 mln zł, na jej konto wpłyną 3 mln zł.

Corning Optical Communications zobowiązał się przeznaczyć 15 proc. grantu na współpracę z uczelniami i szkolnictwem, co jest od niedawna obowiązkiem wszystkich beneficjentów tego wsparcia. Amerykańska spółka, która działa od 1851 r. i ma ponad 100 fabryk i biur na świecie, produkuje kable światłowodowe w Strykowie pod Łodzią. W zakładach zatrudnia blisko 3 tys. osób. W Polsce działa również jej dział badawczo-rozwojowy, który dotychczas zarejestrował 50 międzynarodowych patentów.

Firma z Nowego Jorku chwali się, że opracowała pierwszy na świecie światłowód do przesyłania impulsów świetlnych na duże odległości, dostarczyła półfabrykat ze szkła do konstrukcji teleskopu Hubble’a, który został wyniesiony na orbitę w 1990 r., a produkowane przez nią szkło jest używane w smartfonach, smartwatchach czy smart TV. Działający od 2004 r. program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki został niedawno wydłużony do 2030 r. i dofinansowany 1,1 mld zł — do ponad 2,5 mld zł.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (obecnie Ministerstwo Rozwoju) zmieniło kryteria, by zachęcić do korzystania z rządowych grantów polskie firmy, szczególnie małe i średnie. Dotychczas w gronie beneficjentów nie znalazła się ani jedna krajowa spółka z tego sektora. Tylko 29 projektów trafiło do obszarów zagrożonych wykluczeniem czy najwyższą stopą bezrobocia, a rocznie średnio 2,7 projektu dotyczyło inwestycji w badania i rozwój.

52 tys. - tylu pracowników zatrudnia na świecie grupa Corning...

10 ...tyle ma centrów badawczo-rozwojowych...

11,4 mld USD ...a takie przychody w 2018 r. miała notowana na NYSE spółka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane