Corning otworzył fabrykę w Mszczonowie

opublikowano: 08-09-2022, 16:46
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zakład światłowodów pod Warszawą zatrudni 250 osób. To część wartych 500 mln USD inwestycji notowanej na NYSE firmy.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • ile Corning zainwestował w Mszczonowie
  • jakiej wysokości pomoc publiczną otrzymał
  • gdzie jeszcze firma ma fabryki

Wszyscy chcą mieć coraz szybszy internet, a do tego potrzebne są coraz lepsze światłowody. Amerykańska firma Corning, która w 1970 r. wynalazła pierwszy niskostratny światłowód, uruchomiła drugi w Polsce zakład.

— Fabryka w Mszczonowie to najnowsza z serii globalnych inwestycji w produkcję światłowodów i wiązek. Od 2020 r. ich wartość przekroczyła 500 mln USD. W Mszczonowie będzie pracować około 250 osób. Obecnie zatrudniamy ich w Polsce ponad 3 tys. — mówi Michael A. Bell, wiceprezes i dyrektor generalny działu optical communications w firmie Corning.

W 2019 r. firma otrzymała na inwestycję 17,5 mln zł rządowego grantu. Zobowiązała się wydać 366 mln zł i zatrudnić co najmniej 240 osób, a 15 proc. pomocy rządowej przeznaczyć na współpracę ze szkołami i uczelniami.

Wywiązali się z nawiązką:
Wywiązali się z nawiązką:
W fabryce w Mszczonowie będzie pracować około 250 osób — zapowiada Michael A. Bell, wiceprezes i dyrektor generalny działu optical communications w firmie Corning. Po otrzymaniu rządowego grantu firma obiecała stworzyć 240 miejsc pracy.

— Jesteśmy w trakcie planowania partnerstwa ze szkołami wyższymi i technikami — mówi Michael A. Bell.

Corning ma w Polsce jeszcze zakład w Strykowie pod Łodzią. Produkuje w nim światłowody i komponenty łączności. Pozostałe zakłady w Europie znajdują się w Turcji (światłowody), a także Niemczech i Francji (komponenty łączności).

Corning rozszerza też produkcję w USA — w sierpniu ogłosił, że otworzy zakład produkcji kabli światłowodowych koło Phoenix w Arizonie, w trakcie jest rozbudowa zakładu produkcji przewodów w Karolinie Północnej.

Firma chwali się, że w 170-letniej historii jako pierwsza wyprodukowała szklane żarówki Thomasa Edisona, jest twórcą podłoża komórkowego umożliwiającego zastosowanie konwerterów katalitycznych, a także pierwszego odpornego na uszkodzenia szkła osłonowego do urządzeń mobilnych.

Notowany na NYSE Corning zatrudnia na świecie 62 tys. osób i ma 14,1 mld USD sprzedaży, a w ubiegłym roku był 263. na liście Fortune 500.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane