Cosme idzie w sukurs firmom z problemami

opublikowano: 29-10-2015, 22:00

Brakuje ci zabezpieczenia kredytu? Masz za krótką historię w bankach? W tym programie na to nie patrzą. Mają pieniądze dla 5 tys. firm

Cosme to pierwszy unijny program poświęcony wspieraniu wyłącznie mikro-, małych i średnich firm. Daje finansowy zastrzyk przedsiębiorcom, którzy starając się o kapitał w bankach, napotykają na problemy — np. z powodu braku zabezpieczeń. Cosme daje wsparcie w postaci pożyczek i gwarancji kredytowych. Wczoraj Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał z 11 bankami komercyjnymi umowę, która otwiera małemu biznesowi drogę do tych pieniędzy. Pierwsze firmy będą mogły skorzystać z programu już w najbliższych tygodniach.

Łamiąc bariery

— Głównym założeniem projektu było wsparcie przedsiębiorców, którzy do tej pory nie byli w stanie uzyskać kredytu chociażby ze względu na brak materialnych zabezpieczeń. Co istotne, nie ma żadnych wyłączeń, które ograniczałyby możliwości starania się o to finansowanie. Dzięki umowom z kilkunastoma bankami produkt będzie powszechnie dostępny. Spodziewamy się, że nieskomplikowane i preferencyjne procedury sprawią, że przedsiębiorcy będą z niego chętnie korzystać — mówi Dariusz Kacprzyk, prezes BGK.

W ramach pierwszej transzy BGK pozyskał z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI) 800 mln zł, które przełożą się nawet na 1 mld zł kredytów dla firm. BGK podkreśla, że oferta jest preferencyjna. Na czym polegają główne korzyści dla firm?

— Przede wszystkim — na niskiej prowizji za udzielenie gwarancji: to zaledwie 1 proc. w skali roku. Przedsiębiorcy nie muszą zastawiać własnego majątku, aby uzyskać kredyt, a gwarancje zabezpieczą nawet 80 proc. jego kwoty. Nie ma też formalności — wniosek o udzielenie gwarancji składa się razem z wnioskiem o kredyt. I co ważne, wsparcie mogą dostać również firmy, którym wyczerpał się limit pomocy de minimis lub które nie chcą z niej skorzystać — tłumaczy Halina Wiśniewska, dyrektor zarządzająca w BGK.

Będzie wyższa pula

Średnia wysokość kredytu, po jaki sięgają polskie małe firmy, to ok. 200 tys. zł. Na tej podstawie szacuje się, że wsparcie z pierwszej transzy otrzyma ok. 5 tys. mikro- i małych przedsiębiorstw. Ale to dopiero początek programu, który może znacznie się rozszerzyć.

— Z naszych informacji wynika, że współpracą w ramach Cosme jest zainteresowanych ponad 20 banków. Oznaczałoby to dziesięciokrotnie większą

kwotę akcji kredytowej niż przy zakontraktowanych właśnie umowach. Jest to więc początek nowego etapu, jeśli chodzi o wykorzystanie tego źródła finansowania — podkreśla Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych UE przy Związku Banków Polskich.

Program BGK to pierwszy projekt w ramach planu Junckera — nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie Środkowo- -Wschodniej. Pod względem wartości wsparcia dla MSP to druga na kontynencie transakcja z obszaru instrumentów finansowych. Całkowity budżet Cosme wynosi 2,3 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu