Credit Agricole wchodzi w majątek

Bankowa grupa chce mieć towarzystwo majątkowe. Do KNF trafił już wniosek o wydanie licencji ubezpieczeniowej.

Jeszcze w tym roku na polskim rynku może rozpocząć działalność nowy ubezpieczyciel. Do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wpłynął wniosek o wydanie licencji na działalność ubezpieczeniową w dziale 2. Jej wydanie oznacza zgodę na założenie spółki, która będzie mogła w Polsce sprzedawać ubezpieczenia majątkowe.

— Nie udzielamy żadnych informacji na temat postępowań o wydanie licencji ubezpieczeniowej— mówi Maciej Krzysztoszka z biura prasowego KNF. Według naszych informacji, trop wiedzie do Credit Agricole. Bankowa grupa to jeden z największych graczy na rynku finansowym. Oprócz banku w jej skład w Polsce wchodzi Europejski Fundusz Leasingowy, który jest liderem rynku leasingu, oraz towarzystwo życiowe Credite Agricole Life Insurance.

— Jesteśmy zainteresowani utworzeniem ubezpieczyciela majątkowego — mówi Jarosław Rutkowski, odpowiadający w Credite Agricole Life Insurance za sprzedaż i marketing. Nie udziela żadnych informacji na temat wniosku o licencję i planów dotyczących rynku majątkowego.

Pracom nad powołaniem do życia nowego ubezpieczyciela towarzyszy czyszczenie przedpola. Wchodząc na polski rynek ubezpieczeniowy w 2007 r., Credit Agricole (pod marką Predica) założył oddział życiowy i majątkowy. Tylko pierwszy rozpoczął działalność, oddział majątkowy był martwy przez siedem lat. Na początku tego roku do sądu trafił wniosek o jego likwidację. Utworzenie spółki majątkowej oznacza, że Credit Agricole będzie zarabiać na sprzedaży polis. Jej towarzystwo życiowe specjalizuje się w produktach bancassurance, które sprzedaje za pośrednictwem banku matki. Ubezpieczyciel majątkowy mógłby działać w podobnym modelu.

— Bank Credit Agricole potrzebuje przychodów niezwiązanych z ryzykiem kredytowym. Jak pokazują doświadczenia innych banków, ubezpieczenia mogą je dostarczyć — mówi Marcin Mazurek, analityk Inteliace Research. Jego zdaniem, nowa firma skoncentruje się na dostarczaniu polis majątkowych, ochronnych i zdrowotnych do bankowych okienek. Inny nasz rozmówca nie wyklucza, że nowa firma może zaistnieć także na rynku komunikacyjnym, wykorzystując bazę klientów Europejskiego Funduszu Leasingowego. Obecnie jest ona ubezpieczana przez PZU, Generali i od początku roku przez Uniqa TU.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz gawrychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu