Credit Suisse „zamroził” 5 mld USD związane z Rosją

opublikowano: 22-08-2018, 18:58

Jeden z największych szwajcarskich banków zdecydował się zamrozić ok. 5 mld USD „rosyjskich” pieniędzy, aby uniknąć złamania sankcji USA, donosi Reuters.

Decyzja Credit Suisse, który przed ogłoszeniem sankcji pomagał rosyjskim oligarchom związanym z Kremlem, pokazuje rosnące wśród banków obawy narażenia się na ukaranie przez USA za złamanie nałożonych przez nie ograniczeń.

W 2017 roku ok. 6,2 mld USD, czyli 14 proc. wszystkich transferów zagranicznych z Rosji, trafiło do Szwajcarii. Choć sankcje USA nie dotyczą neutralnej Szwajcarii, to banki z tego kraju stosują się do nich bo zależą od dostępu do dolara i mogą być napiętnowane przez USA za działania sprzeczne z ich polityką. Credit Suisse w 2009 roku musiał zapłacić 500 mln USD ugody zawartej z władzami USA za działania łamiące sankcje nałożone na Iran.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu