CRH ma zamiar kupić dwie cegielnie

Krzysztof Maciejewski
opublikowano: 13-05-1999, 00:00

CRH ma zamiar kupić dwie cegielnie

Irlandzka grupa budowlana CRH Plc prawdopodobnie chce kupić dwie cegielnie należące do australijskiego koncernu Boral. W grę wchodzą m.in. wielkopolskie zakłady z Jankowa. Australijczycy twierdzą, że nie są zainteresowani.

O wejściu na polski rynek materiałów budowlanych Irlandczycy mówili już od kilku lat. Do tej pory inwestowali w cement. Ich największą u nas transakcją było odkupienie od Elektrimu ponad 46-proc. pakietu udziałów w Holdingu Cement Polski. Następnie CRH Plc wszedł do Cementowni Ożarów za pośrednictwem Świętokrzyskiej Agencji Rozwoju. Te posunięcia Irlandczycy uważają jednak tylko za zdobycie przyczółka w Europie Centralnej.

Australijski Boral jest jednym z największych na świecie producentów ceramiki budowlanej. Kierowany przez australijską centralę, Boral Polska należy do największych w naszym kraju przedsiębiorstw tej branży.

— Kilka miesięcy temu toczyły się rozmowy na temat ewentualnej fuzji trzech grup: Borala, CRH Plc i angielskiego konsorcjum Hedgeson. Nie doszło jednak do podjęcia żadnych decyzji. Dlatego sprzedaż cegielni nie wchodzi na razie w grę — mówi Piotr Babst, wiceprezes Boral Polska.

W czerwcu zostanie otwarta piąta już cegielnia Borala w Polsce — Rudak pod Toruniem. Firma zwiększy więc swój udział w rynku ceramiki budowlanej.

Z Australii tymczasem docierają sygnały o zmianie globalnej strategii koncernu. Boral prawdopodobnie wycofa się z nierentownego rynku niemieckiego. Australijczycy wiążą duże nadzieje ze wzrostem popytu w południowo-wschodniej Azji. Przesunięcia kapitałowe mogą również dotyczyć Polski.

— Na europejskim rynku materiałów budowlanych obserwujemy od kilku lat rosnącą nadpodaż. Zakłady o najmniejszej rentowności będą zamykane, co może przywrócić równowagę na rynku — przewiduje Piotr Babst.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Maciejewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / CRH ma zamiar kupić dwie cegielnie