Czytasz dzięki

Crowdfunding wypłynie na szerokie wody

opublikowano: 07-10-2020, 22:00

Zwiększony limit zbiórek do 5 mln EUR, otwarte granice dla platform i ochrona inwestorów — to część zmian czekających branżę.

Przyjęte przez Parlament Europejski rozporządzenie zmieni rynek crowdfundingu inwestycyjnego, poczynając od obszaru regulacji, a na ochronie inwestorów kończąc. Przewidziane zmiany to m.in. konieczność rejestracji platform w krajowych organach nadzorczych (w Polsce jest nim Komisja Nadzoru Finansowego) i ich regulacja, co ma pomóc wyeliminować niejasności dotyczące statusu prawnego. Zwiększony zostanie także limit zbiórek — z 1 do 5 mln EUR. Platformy będą mogły też łatwiej wyjść na rynki zagraniczne.

Zdaniem Arkadiusza Regieca, prezesa Beesfundu, zmiany pozwolą ujednolicić rynek.

— Pojawia się miejsce na jeden wspólny rynek kapitałowy małych i średnich przedsiębiorstw oraz połączenia ich z inwestorami indywidualnymi. Uważamy, że to dobra odpowiedź na nadchodzące czasy. Obecnie jest to regulacja daleko wyprzedzająca możliwości, które są np. w USA. Na naszych oczach powstaje największy rynek finansowania społecznościowego — uważa Arkadiusz Regiec.

Istotną zmianą są też tabele ofert, dzięki którym inwestorzy będą mogli szybciej sprzedać akcje bez oczekiwania na debiut spółki na giełdzie. Arkadiusz Regiec zapowiada, że w takiej tabeli pojawi się ponad 80 emitentów z kierowanej przez niego platformy. Według Marcela Rowińskiego, dyrektora operacyjnego w Crowdwayu, sporo może zmienić też zwiększenie kwot zbiórek. W połączeniu z otwartą formą prowadzenia emisji poza granicami Polski niektóre firmy będą mogły dotrzeć na nowe rynki.

— Istotne jest nie tylko podwyższenie limitu. Część spółek już dziś prowadzi działalność w kilku krajach i mogłaby pozyskać finansowanie także na tych rynkach. Taką szanse otwiera przewidziana w rozporządzeniu możliwość prowadzenia ofert transgranicznych w granicach UE — dodaje Marcel Rowiński.

W rozporządzeniu przewidziana została też ochrona inwestorów m.in. przez wymóg tworzenia dokumentów z kluczowymi informacjami.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Optymistycznie patrzymy również na zapisy mające na celu ochronę inwestorów. Dla poszczególnych operatorów będą one oznaczały konieczność wdrożenia dodatkowych procedur, jednak przez zwiększenie bezpieczeństwa inwestorów przyczynią się do standaryzacji i profesjonalizacji rynku — mówi Marcel Rowiński.

O wartości informowania inwestorów wspomina też Piotr Majewski z FindFunds. Jego zdaniem to najważniejszy element zmian, bo pozwoli na racjonalną popularyzację rynku. Częściowe kroki w obszarze edukacji były realizowane już przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF), KNF i niektóre platformy.

— Zaangażowaliśmy się w prace zespołu roboczego wraz z KNF i ZPF, który przygotowywał Zasady Dobrych Praktyk Operatorów Platform Crowdfundingowych. Ten dokument kładzie duży nacisk właśnie na informowanie inwestorów i będzie celną i szybką krajową odpowiedzią na propozycję zmian w tym obszarze — dodaje Piotr Majewski.

Reprezentanci branży nie mają wątpliwości, że przyjęte przez europarlament rozporządzenie pozwoli rozpędzić rynek. Zdaniem Arkadiusza Regieca od pierwszego podniesienia limitu emisji ze 100 tys. do 1 mln EUR rynek urósł już pięciokrotnie. Podobnie twierdzi Maciej Gajewski z FundedByMe.

— Tak jak w 2017 r. rozporządzenie UE pozwoliło stworzyć rynek crowdfundingu w Polsce, otwierając dostęp do ofert crowdfundingowych powyżej 100 tys. EUR, tak samo ta regulacja pozwoli na wzrost znaczenia crowdfundingu w Unii Europejskiej na ujednoliconych dla wszystkich zasadach — mówi Maciej Gajewski.

32 mln zł Tyle był wart rynek equity crowdfundingu w Polsce w I półroczu 2020 r. W całym 2019 r. było to około 50 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Maj

Polecane