CS: polska gospodarka radzi sobie dobrze, ale mogłaby lepiej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-03-2006, 17:14

Analitycy Credit Suisse (CS) spodziewają się, że w ramach obecnego cyklu tempo wzrostu PKB wyniosło w Polsce w I kwartale br. 4,5 proc., a w połowie 2006 roku może sięgnąć nawet 5,0 proc. Mimo poprawy fundamentów polskiej gospodarki sądzą, że mogłaby ona mieć jeszcze lepsze wyniki.

Analitycy Credit Suisse (CS) spodziewają się, że w ramach obecnego cyklu tempo wzrostu PKB wyniosło w Polsce w I kwartale br. 4,5 proc., a w połowie 2006 roku może sięgnąć nawet 5,0 proc. Mimo poprawy fundamentów polskiej gospodarki sądzą, że mogłaby ona mieć jeszcze lepsze wyniki.

    W swojej najnowszej kwartalnej analizie rynków rozwijających się (Global Emerging Markets Outlook) napisali, że motorem wzrostu będą inwestycje firm w majątek trwały, zasilane przez ich zyski netto, które w proporcji do ubiegłorocznego PKB stanowiły 5,3 proc., transfery z UE oraz w mniejszym zakresie przyrost zatrudnienia.

    W swojej analizie odnotowują też wzrost popytu gospodarstw domowych.

    "Realny przyrost kredytu gospodarstw domowych (25 proc.) był w ubiegłym roku najwyższy od czterech lat. Dlatego w tym roku i następnym oczekujemy przyrostu spożycia z tego źródła, dotychczas powstrzymywanego przez rekordowo wysokie bezrobocie, co znajdzie również swój wyraz we wzrośnie importu w latach 2006-07" - napisali analitycy CS.

    "Eksport powinien odnieść korzyści z niskich kosztów robocizny w sektorze wytwórczym i rosnącym popycie w Niemczech" - dodali.

    Prognoza CS zakłada też niski poziom ujemnego salda na rachunku obrotów bieżących w br., zbliżony do styczniowego deficytu, który wyniósł 1,5 proc. PKB i jego pełne pokrycie w napływie zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Perspektywę napływu inwestycji w ocenie analityków zaciemnia nieco stanowisko rządu, ponieważ inwestorzy nie są do końca pewni, jaki rząd ma do nich stosunek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / CS: polska gospodarka radzi sobie dobrze, ale mogłaby lepiej