CSFB: RPP raczej obniży stopy za tydzień

Wiktor Krzyżanowski
24-05-2001, 15:37

Na posiedzeniu w przyszłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej powinna obniżyć stopy procentowe o 100 punktów bazowych – twierdzą analitycy banku inwestycyjnego Credit Suisse First Boston. Ich zdaniem prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi 65 proc.

- Taka decyzja jest potrzebna ze względu na coraz wyższy kurs złotego, który bije kolejne rekordy. RPP może jednak zwlekać z podjęciem decyzji o obniżce stóp w obawie przed wzrostem inflacji – czytamy w raporcie CSFB z 24 maja.

Według analityków banku impulsem inflacyjnym jest utrzymująca się wysoka dynamika cen żywności. W pierwszej połowie maja ceny żywności wzrosły o 1,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem kwietnia.

- Taki wzrost cen żywności może spowodować, że poziom inflacji w maju będzie identyczny jak w kwietniu i wyniesie 6,6 proc rok do roku. Dlatego rynek oczekuje, że RPP prawdopodobnie nie obniży stóp w maju – napisano w raporcie.

WIK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Krzyżanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / CSFB: RPP raczej obniży stopy za tydzień