CU PTE BPH CU WBK JEST POD LUPĄ UNFE

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 11-09-2000, 00:00

CU PTE BPH CU WBK JEST POD LUPĄ UNFE

Urząd nałożył już 28 kar na towarzystwa emerytalne

MOCNĄ RĘKĄ: UNFE, kierowane przez Cezarego Mecha, rygorystycznie podchodzi do PTE. Potwierdza to w pełni aż 28 kar. fot. BS

Commercial Union PTE BPH CU WBK ma pecha. UNFE już po raz ósmy zamierza je ukarać. Urząd nałożył na PTE już 28 kar o wartości przekraczającej 3,4 mln zł.

W Urzędzie Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi ważą się losy kary, którą urząd chce przyznać największemu funduszowi na rynku — Commercial Union PTE BPH CU WBK. Byłaby to już ósma kara dla tego towarzystwa. Tym razem ma ona związek ze sprawą, o której głośno było w maju. Chodzi o transakcję (prawdopodobnie tzw. transakcję odwrotną), którą wykonał fundusz CU. Jej niepowodzenie przyniosło 1 mln zł strat. UNFE, na podstawie artykułu 48 ustawy o OFE, zezwolił wówczas, aby CU PTE BPH CU WBK pokryło funduszowi straty z własnych środków. Mimo to urząd dalej myśli o ukaraniu PTE, które zarządza OFE CU. Sebastian Bojemski, rzecznik UNFE, wyjaśnia, że nie zapadła jeszcze decyzja w tej sprawie.

Zygmunt Kostkiewicz, prezes funduszu, twierdzi, że liczył się z taką możliwością już od maja.

— Nasza reakcja zależy jednak od uzasadnienia tej kary — podkreśla.

Za akwizycję

Najwięcej kar PTE dostały w związku z działalnością akwizycyjną funduszy. Przedstawiciele OFE próbowali pozyskiwać klientów na podstawie sfałszowanych podpisów, wykorzystując podległość służbową czy namawiając do poświadczenia nieprawdy. Z ośmiu kar, które zostały przyznane w tym roku, dwie dotyczyły transakcji, które narażały członków OFE na ryzyko znacznych strat finansowych.

— Nakładanie kar na początku działania systemu jest nieporozumieniem. Regulatorowi powinno zależeć na tym, aby prawo było respektowane. Jeżeli tak się nie dzieje, musi wkroczyć i korygować błędy. Jednak kara jest ostatecznym rozwiązaniem — mówi Tomasz Frontczak, prezes AIG PTE.

W ciągu 18 miesięcy UNFE nałożyło aż 28 kar. Towarzystwa CU i AIG wygrały po jednej sprawie, odwołując się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Bez kar, które zostały skasowane przez NSA, do Skarbu Państwa powinno wpłynąć 3,2 mln zł z kar przyznanych dwunastu PTE.

Rekordzista

Najwyższą karą, jaką wymierzyło UNFE, była kwota 350 tys. zł, którą musiał zapłacić Commercial Union PTE BPH CU WBK w związku z rażącymi nieprawidłowościami w sporządzaniu listy transferowej, a dokładniej — utrudnianiem rozwiązywania umów o członkostwo w OFE. Paradoksalnie — CU jest również adresatem najniższej kary na rynku, wynoszącej 10 tys. zł, w związku z naruszeniem obowiązków informacyjnych. Nieoficjalnie wiadomo, że tym razem kara może wynieść 50 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / CU PTE BPH CU WBK JEST POD LUPĄ UNFE