Cudzoziemcy znowu kupują domy w Hiszpanii

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 10-06-2013, 00:00

Klimat śródziemnomorski, fascynująca kultura i wspaniała kuchnia sprawiają, że kraina flamenco jest jednym z najpopularniejszych miejsc na świecie

Ceny nieruchomości w Hiszpanii są bardzo zróżnicowane. Domy kosztują od 100 tys. EUR na wybrzeżu zachodnim i zachodnio- -północnym do kilku milionów euro na wybrzeżu wschodnim. Taniej jest w nadmorskich, turystycznych miejscowościach, zwłaszcza mniej znanych i niedużych miastach, niż w miejscach tak atrakcyjnych jak Barcelona, gdzie wciąż trzeba wyłożyć kilkaset tysięcy euro na najtańsze apartamenty. Domy na obrzeżach aglomeracji, w takich ekskluzywnych dzielnicach jak Sitges, są również droższe niż w innych miastach. Na niższe ceny mogą liczyć jedynie amatorzy mieszkań do remontu. Takie, na wysokim — czwartym lub piątym piętrze bez windy, ale z ładnym widokiem — można kupić za 100-120 tys. EUR.

[FOT. ISTOCK]
[FOT. ISTOCK]

Domek w Barcelonie…

Barcelona jest jednak miejscem wyjątkowym. Wpływa na to nie tylko położenie na atrakcyjnym turystycznie wschodnim wybrzeżu blisko Costa Brava, które pokochali zwłaszcza Francuzi, Niemcy i Anglicy, ale również komunikacja. Do Barcelony lub położonej nieopodal Girony można dolecieć z każdego miejsca na świecie. Nie ma też problemu, aby z tych miast podróżować po całej Hiszpanii. Lot na zachodni kraniec Hiszpanii, do galicyjskiego Vigo położonego pod granicą portugalską, trwa zaledwie 3,5 godziny, a bilety nie są drogie. Przy odrobinie szczęścia z Barcelony do Madrytu i powrotem można dostać się za 1 EUR. Ze stolicy Morza Śródziemnego można też dojechać do wszystkich najważniejszych miast pociągami dużych prędkości. Nic więc dziwnego, że ceny nieruchomości w Barcelonie, nawet jeśli spadły, to znacznie mniej niż w innych regionach kraju. Zwłaszcza że Katalonia otrzymuje ok. 25 proc. rocznych inwestycji w Hiszpanii, a tylko w Barcelonie znajduje się 3,3 tys. firm zagranicznych.

…lub na Costa Brava

Inwestorzy zagraniczni zachwyceni są słonecznym miastem i śródziemnomorskim stylem życia. Mogą też znaleźć odpoczynek w romantycznych zatoczkach wybrzeża Costa Brava. Bank Hiszpanii szacuje, że w ubiegłym roku inwestycje zagraniczne w nieruchomości hiszpańskie wzrosły o 17 proc. Obcokrajowcy wydali na nie 5,54 mln EUR. Tylko w I kwartale tego roku sprzedano inwestorom zagranicznym 8,5 tys. domów. Na Costa Brava można wybierać od studia poprzez mieszkania po domy z basenami. Niewielkie studio o pow. 35 mkw. przy plaży i z oddzielną jadalnią można kupić za 35 tys. EUR. Dom w Gironie o pow. 250 mkw. i działką o pow. 600 mkw. z basenem kosztuje 350 tys. EUR, choć są również droższe, których cena przekracza milion euro. Za ekskluzywną willę w Begur trzeba zapłacić 2,8 mln EUR, ale to już rezydencja. Znacznie tańsze są domy na wsi. Nie brakuje też okazji. W katalońskiej Calonge na Costa Brava, która jest pół wsią a pół kurortem, można kupić posiadłość z możliwością rozbudowy domu już za 98 tys. EUR. Nie tak dawno cena wynosiła 195 tys. EUR. Kiedy inwestorzy przestaną liczyć na dalsze spadki hiszpańskich nieruchomości, właśnie takie będą miały największy potencjał wzrostu cen.

Z pomocą lub bez

W kupnie nieruchomości w Hiszpanii pomaga coraz więcej firm. Można liczyć na pełną opiekę — od odebrania zainteresowanego kupnem nieruchomości z lotniska z Barcelony lub Girony, przez wyszukanie zakwaterowania na okres oglądania nieruchomości i przewodnika po wybranych obiektach, po pomoc przy załatwianiu niezbędnych formalności, takich jak wyrobienie NIE, czyli Numeru Identyfikacyjnego Obcokrajowców, założenie konta w banku hiszpańskim i podpisaniu aktu własności u notariusza w obecności prawnika, jeśli ktoś ma takie życzenie. Nie ma też problemu w pozyskaniu firmy, która pomoże w umeblowaniu i wynajmie kupionego domu czy mieszkania.

Za 500 tys. EUR zostaniesz hiszpańskim rezydentem

Rząd Hiszpanii stawia na imigrację inwestycyjną. Kilka dni temu zapowiedział, że cudzoziemcy, którzy kupią mieszkanie, dom lub nieruchomość komercyjną w Hiszpanii za co najmniej 500 tys. EUR, otrzymają prawo stałego pobytu. Deweloperzy już liczą na wzrost obrotów i wzmożone zainteresowanie Rosjan i Chińczyków, mimo że warunki uzyskania zezwolenia na pobyt stały w Hiszpanii są znacznie wyższe niż w innych krajach stosujących politykę imigracji inwestycyjnej. Tyle samo trzeba wprawdzie zainwestować w Portugalii, ale na Cyprze wystarczy 300 tys. EUR, a w Grecji 250 tys. EUR. Agencja Lucas Fox, która oferuje szeroką gamę hiszpańskich nieruchomości na sprzedaż i wynajem, poinformowała, że już w ubiegłym roku ok. 90 proc. sprzedanych nieruchomości trafiło w ręce zagranicznych klientów, a ok. 30 proc. do kupców spoza Unii Europejskiej. W oczekiwaniu na wzrost popytu Lucas Fox utworzyła nową firmę Residency in Spain, która będzie doradzała zainteresowanym w sprawie kupna nieruchomości i jednoczesnego otrzymania rezydentury.

— Teraz jest dobry moment, aby kupić nieruchomość w Hiszpanii, ceny nawet w najciekawszych miejscach są bardzo atrakcyjne, a to znajduje odzwierciedlenie w zwiększonej liczbie transakcji w tym roku. Zainteresowanie wzrosło jeszcze przed ogłoszeniem nowych przepisów — zapewniają przedstawiciele Lucas Fox. Agencja niedawno gościła delegację inwestorów z Szanghaju i Singapuru zainteresowanych nieruchomościami w Barcelonie i na Ibizie, kolejni przybędą w lipcu i we wrześniu. Chcą pośredniczyć w sprzedaży hiszpańskich nieruchomości azjatyckim klientom. Na razie największymi inwestorami są Brytyjczycy, Rosjanie i Norwegowie, ale według prognoz niebawem się to zmieni.

17% O tyle wzrosły inwestycje zagraniczne w nieruchomości hiszpańskie w 2012 r.

8,5 tys. Tyle hiszpańskich nieruchomości sprzedano w I kwartale tego roku inwestorom zagranicznym.

5,54 mln EUR Tyle według Banku Hiszpańskiego obcokrajowcy wydali w ubiegłym roku na domy i mieszkania w Hiszpanii.

Do kupienia w Barcelonie i w pobliżu

SANT GERVASI-BONANOVA

Mieszkanie o pow. 109 mkw.; 3 pokoje; taras o pow. 7 mkw.; obok korty tenisowe; możliwość wynajęcia garażu.

Cena 398 tys. EUR, ale można negocjować.

GRACIA

Apartament o pow. 66 mkw.; taras o pow. 70 mkw.; prywatny basen; 2 pokoje dwuosobowe i jeden trzyosobowy; pełne wyposażenie. 10 minut od centrum Barcelony. Cena 480 tys. EUR.

SAN CUGAT

Willa na obrzeżach Barcelony o pow. 300 mkw. z 4 pokojami i 3 łazienkami oraz działką o pow. 600 mkw.; blisko centrum i dworca kolejowego; w pobliżu pole golfowe.

Cena 850 tys. EUR.

SAN CUGAT

Dom na obrzeżach Barcelony o pow. 230 mkw. z tarasem; 4 sypialnie, 2 łazienki, działka o pow. 873 mkw.; ogród, plac zabaw.

Cena 650 tys. EUR.

SITGES Luksusowy dom o pow. 600 mkw. z ogrodem oraz basenem odkrytym i zakrytym (połączonym z salonem) w ekskluzywnej i nowoczesnej dzielnicy mieszkaniowej, która jest uważana za jedno z najbardziej prestiżowych miejsc w Katalonii. Całodobowa ochrona; garaż; działka o pow. 1,6 tys. mkw.

Cena 3 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane