Cukier pogłębia wieloletnie minima

Notowania cukru spadły najniżej od września 2015 r., ale nawet taka przecena nie wystarcza, by skłonić producentów do zmniejszenia podaży.

Notowania cukru spadły najniżej od września 2015 r., ale nawet taka przecena nie wystarcza, by skłonić producentów do zmniejszenia podaży. Towar, który od początku roku przeceniono o 28,2 proc., należy do najsłabiej spisujących się w tym okresie surowców. To wynik wyższej od oczekiwań podaży Tajlandii i Indii (drugi z krajów w tym sezonie wyprodukuje 31,5 mln ton, o 11 proc. więcej niż w rekordowym 2006/07).

— Nie widać na horyzoncie żadnej poważniejszej korekty w tendencji spadkowej. Rynek nie radzi sobie z wyrównaniem nierównowagi między popytem a podażą — powiedział Gareth Griffiths, prezes brokera Alvean, na konferencji branżowej w Genewie.

Praktycznie wszyscy producenci na świecie sprzedają cukier ze stratą, a zmniejszenie obsadzonych przez plantatorów buraków i trzciny areałów w reakcji na niższe ceny możne nastąpić dopiero w przyszłym roku. Zdaniem panelistów konferencji, na szybkie doprowadzenie rynku do równowagi nie pozwolą dobra pogoda, brak perspektyw wzrostu popytu spekulacyjnego oraz dopłaty do eksportu, m.in. w Indiach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy