Currie: zerwana korelacja między dolarem i surowcami

opublikowano: 13-04-2017, 11:25
aktualizacja: 13-04-2017, 11:27

W potocznej opinii osłabienie dolara powinno być „bycze” dla surowców, ale ta korelacja została zerwana, twierdzi Jeff Currie, szef analizy globalnego rynku surowców w Goldman Sachs.

Currie podkreślił, że zerwanie korelacji między dolarem i surowcami jest dużym wydarzeniem. Wskazał, że spowodował je brak niepewności dotyczącej cen ropy.

Zobacz więcej

Jeffrey Currie, szef działu analiz rynków surowcowych w banku Goldman Sachs. Fot. Bloomberg.

- Jest większa pewność co do długoterminowych cen ropy niż widzieliśmy to przez 15 lat – stwierdził Currie w CNBC.

Wyjaśnił, że powodem takiej sytuacji jest stanie się przez złoża łupkowe dominującą bazą. Wskazał, że  jedyna niepewność to obecnie jak dużo będzie kosztować wydobycie, a nie sama technologia.

Currie zwraca uwagę, że kiedy pojawiła się pewność co do cen ropy, kraje, jak Arabia Saudyjska, mają większe prawdopodobieństwo realizacji zaplanowanego budżetu.

- Teraz zakładają 51 USD za baryłkę w tym roku i dostają około 51 USD. Nie pożyczają, nie oszczędzają, co powoduje redukcję korelacji nie tylko między ropą i dolarem, ale także akcjami spółek naftowych, kredytem "naftowym" i różnymi innymi klasami aktywów – powiedział.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu