Czytasz dzięki

CVI może sam sprzedawać fundusze

opublikowano: 15-06-2020, 22:00

Potentat rynku długu korporacyjnego ma otwartą drogę do samodzielnego pozyskiwania bogatych inwestorów do funduszy.

Tuż przed długim weekendem KNF na wniosek Alfa Domu Maklerskiego uchyliła przyznane mu zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie zarządzania portfelami. Firma podjęła bowiem decyzję o zakończeniu działalności maklerskiej. Nie wszyscy się jednak zwijają. Tego samego dnia licencja CVI Domu Maklerskiego została poszerzona o przyjmowanie i przekazywanie zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych oraz oferowanie instrumentów finansowych.

— Nie chodzi o żadne akcje czy obligacje, ale fundusze, którymi współzarządzamy. Do tej pory mieliśmy zezwolenie na zarządzanie portfelami funduszy, ale mimo że jesteśmy domem maklerskim, nie mogliśmy ich sprzedawać — wyjaśnia Rafał Lis, partner zarządzający w CVI Domu Maklerskim.

Rafał Lis to doradca inwestycyjny z licencją numer 2, uzyskaną jeszcze w 1993 r., przez wiele lat związany z grupą Citibanku, m.in. jako prezes TFI Banku Handlowego. Stworzony przez niego CVI DM dobiera lokaty do części funduszy Noble Funds TFI. Wyłącznie do FIZ-ów długu korporacyjnego. FIZ-y, w które zaangażowany jest CVI DM, zgromadziły kilka miliardów złotych aktywów.

A są to aktywa dość specyficzne. Fundusze współzarządzane przez CVI DM zazwyczaj obejmują całe emisje obligacji, dlatego CVI DM lubi swą działalność określać jako segment długu prywatnego. Maksymalny pułap inwestycji to 80 mln zł, ale w praktyce większość transakcji opiewa na 20-30 mln zł. Polska jest dla CVI DM głównym rynkiem, ale asset manager nie stroni także od transakcji w innych krajach Europy Wschodniej. Struktura lokat w połączeniu z niepublicznym charakterem FIZ-ów sprawia, że próg wejścia do funduszu to 40 tys. EUR.

Do takich klientów będzie też kierował swoją ofertę CVI DM. Wcześniej fundusze pozyskały spore aktywa od klientów typowo detalicznych w ramach polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK). W połowie 2019 r. taki sposób dystrybucji zakwestionowała jednak KNF.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane