Ćwierć miliona Polaków pracuje w strefach

Firmy więcej zainwestowały, ale mniej zezwoleń oznacza marny 2013 r.

185 zezwoleń, czyli o 2 proc. mniej niż w ubiegłym roku, wydadzą w 2012 r. specjalne strefy ekonomiczne — wynika z raportu KPMG. Najwięcej będzie ich w strefach: katowickiej, krakowskiej i wałbrzyskiej. Gorszy od ubiegłorocznego wynik będą mieć strefy: łódzka, słupska, starachowicka, tarnobrzeska, wałbrzyska i kostrzyńsko-słubicka (tu aż o 60 proc.). Największy wzrost — o 150 proc. — zanotuje strefa legnicka.

Wydają i zatrudniają

Autorzy raportu skoncentrowali się nie na deklaracjach, czyli inwestycjach i miejscach pracy obiecanych w zezwoleniach, lecz na faktach — czyli zrealizowanych nakładach i utworzonych już etatach. Działające w strefach firmy zatrudniają 249 tys. osób, o 3 proc. więcej niż rok temu. Oznacza to, że w tym roku w strefach przybyło tylko 8 tys. etatów, dwukrotnie mniej niż w 2011 r. Zdaniem ekspertów KPMG, przyczyną może być zbliżający się 2020 r., kiedy kończy obowiązywać ustawa o SSE. W tym roku najwięcej miejsc pracy przybyło w strefie krakowskiej — 10,6 proc., najmniej w tarnobrzeskiej — 0,3 proc. Tegoroczne nakłady mogą osiągnąć 7,3 mld zł, czyli wzrosnąć w stosunku do ubiegłego roku o 13 proc. To znakomita informacja, bo w 2011 r. strefy zanotowały 3-procentowy spadek, a w 2010 r. — aż 33-procentowy. W niektórych strefach inwestycje spadną niemal o 100 proc., ale w innych będą czterokrotnie wyższe (np. w Krakowskiej SSE). Co najmniej 1 mld zł trafi do stref katowickiej i wałbrzyskiej, w sześciu strefach wydatki spadną, najbardziej w starachowickiej — aż o 97 proc. Powodzenie stref wśród inwestorów nie ma związku z ich wizerunkiem w oczach firm. Najlepiej ocenione strefy to starachowicka i warmińsko-mazurska. 78 proc. inwestorów (w badaniu wzięło udział 190 firm) pozytywnie ocenia funkcjonowanie SSE, to o 4 punkty proc. mniej niż wcześniej. Mniej jest jednak także ocen negatywnych — tylko 4 proc. wobec 7 rok wcześniej.

Promocja i parki

Eksperci KPMG zapytali też zarządy stref o 2013 r. Dziewięć uważa, że nie będzie on pod względem nakładów inwestycyjnych lepszy od bieżącego roku, pięć jest optymistycznych. Do tych ostatnich należy zapewne kamiennogórska.

— Planowane jest m.in. zakończenie procesu lokowania inwestora strategicznego w podstrefie w Zgorzelcu — mówi Iwona Krawczyk, prezes Kamiennogórskiej SSE. Kostrzyńsko-słubicka strefa deklaruje większą aktywność w konferencjach organizowanych przez polskie placówki dyplomatyczne. Krzysztof Krzysztofiak, wiceprezes Krakowskiej SSE, zapowiada 390 mln zł inwestycji i 900 miejsc pracy w związku z rozpatrywanym poszerzeniem strefy. Obiecuje też 100 firm z branży ICT w Małopolskim Parku Technologii Informacyjnych, który zostanie otwarty na terenie strefy w przyszłym roku. Poszerzenie obiecują strefy legnicka, łódzka, starachowicka czy mielecka.

— Fundamentalnym wsparciem dla wielu naszych poczynań będzie otwarty Słupski Inkubator Technologiczny — podkreśla Leonard Ferkaluk ze słupskiej strefy. Na efekty programu promocji Polski Wschodniej liczy Wojciech Kierwajtys, wiceprezes Suwalskiej SSE.

— Chcemy kontynuować i rozwijać współpracę z Obwodem Kaliningradzkim — mówi Marcin Kuchciński z Warmińsko- -Mazurskiej SSE. Piotr Wojaczek, szef Katowickiej SSE, zapowiada zakończenie przygotowania parku przemysłowego w Ujeździe i rozpoczęcie podobnego projektu w Tucznawie oraz utworzenie parku przy lotnisku w Pyrzowicach.

— Powstaną minimum trzy hale produkcyjno-usługowe na Mazowszu i Podkarpaciu — deklaruje Marek Indy, szef tarnobrzeskiej strefy. W jej ślady idzie strefa mielecka, zarządzana przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Pomorska SSE żyje rewitalizacją terenów po Stoczni Gdynia, budową Bałtyckiego Portu Nowych Technologii i Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Ćwierć miliona Polaków pracuje w strefach