Cyfrowa wróżka unowocześni fabryki

opublikowano: 17-01-2018, 22:00

Formułowanie trafnych prognoz jest trudne. Z pomocą przychodzą producentom systemy kognitywne.

Komputery coraz lepiej rozumieją rzeczywistość i z chaotycznych danych wyciągają wnioski, które zaskakują nawet ekspertów — tym są technologie kognitywne. Według analityków Deloitte’a niebawem staną się one powszechne, przyczyniając się do zmodernizowania 80 proc. procesów biznesowych. Do 2019 r. rynek takich rozwiązań będzie wart 12,5 mld USD — szacuje IBM. A napędzać go będzie m.in. przemysł.

Jan Skowroński, dyrektor badań i rozwoju w firmie DSR, bez systemów kognitywnych nie wyobraża sobie nowoczesnej fabryki. Twierdzi, że mogą one usprawnić wszystkie procesy produkcyjne. Jako przykład podaje monitorowanie urządzeń.

— Dziś wykrywa się usterki, zanim dojdzie do uszkodzenia maszyny i wstrzymania produkcji. Jest to możliwe dzięki czujnikom drgań harmonicznych i analizie strumienia danych — mówi Jan Skowroński. Wspomina, jak jeden z klientów DSR odkrył przyczynę powtarzających się i kosztownych awarii maszyn CNC. — Oprogramowanie zlokalizowało kilkunastu ludzi obsługującychsprzęt i prześwietliło działanie urządzeń. Wszystkie nieprawidłowości pojawiały się, gdy operatora nie było przy stanowisku pracy — opowiada Jan Skowroński.

Systemy kognitywne wkraczają do księgowości i finansów. Z SAP S/4 HANA korzysta Airbus, który tworzenie raportów rozliczeń miesięcznych skrócił z kilku dni do zaledwie półtora. — Żyjemy w erze zalewu informacjami. Menedżerowie działają po omacku. Chyba że sięgają po analitykę, która skrojona jest zarówno pod kątem małych firm, jak i gigantów — tłumaczy Tomasz Niebylski, dyrektor wsparcia sprzedaży w SAP Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu