Cyfrowy podatek uderzy w biznes

opublikowano: 03-12-2018, 22:00

Na unijnej daninie od usług wirtualnych europejskie firmy stracą. Będą mniej konkurencyjne — alarmuje WEI.

Fundacja Warsaw Enterprise Institute (WEI) rekomenduje odstąpienie od pomysłu wprowadzenia podatku od usług cyfrowych, nad którym pracuje Komisja Europejska. W dalszej perspektywie miałby on być pobierany przez kraje członkowskie, wcześniej jednak ma być jednolity dla całej Unii Europejskiej (UE). Proponowana stawka to 3 proc. przychodu przedsiębiorstwa.

W zamyśle unijnej dyrektywy podatek ma być płacony przez podmioty prowadzące cyfrową działalność gospodarczą, czyli np. uzyskują przychody ze sprzedaży powierzchni reklamowych online, z pośrednictwa, które umożliwia interakcje między osobami korzystającymi z internetu, a nawet zawieranie transakcji, lub z obrotu danymi wynikającymi z informacji przekazywanych przez użytkowników sieci.

Według Macieja Letkiewicza, eksperta fundacji WEI i autora raportu, w którym Forum Cyfrowe Związku Przedsiębiorców i Pracodawców przeprowadziło analizę opodatkowania rynku cyfrowego, definicja podmiotów objętych przyszłą daniną jest sztuczna. Poza tym rodzi obawy z uwagi na możliwość jej szerokiej interpretacji i urzędniczej arbitralności.

— Podobnego podatku nie ma nigdzie indziej na świecie. W praktyce europejskie firmy staną się mniej konkurencyjne w stosunku do swoich rywali z innych części świata — ocenia Maciej Letkiewicz.

W ocenie autorów analizy, chociaż proponowany podatek ma dotyczyć wyłącznie korporacji oraz dużych firm, w praktyce uderzy rykoszetem w małe i średnie przedsiębiorstwa współpracujące z międzynarodowymi koncernami. Nowa danina sprawi, że koncerny albo zmniejszą ilość inwestycji, albo przerzucą część kosztów na swoich mniejszych współpracowników, właśnie z sektora MŚP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu