Cyfrowy Polsat przytył na Netii

opublikowano: 21-03-2019, 22:00

Grupa Zygmunta Solorza wyraźnie zwiększyła przychody i zyski po konsolidacji Netii. Zrezygnowała też z przedłużenia rezerwacji kosztownych częstotliwości LTE.

W zarządzie Cyfrowego Polsatu dojdzie wkrótce do sporych przetasowań, ale zwyczajowo dobrych nastrojów wśród menedżerów to nie psuje. Od początku kwietnia prezesem medialno-telekomunikacyjnej grupy będzie Mirosław Błaszczyk, dotychczasowy szef Telewizji Polsat. Zastąpi on Tobiasa Solorza, który wraz z ojcem i bratem ma się zająć „nadzorem właścicielskim i czuwaniem nad całą grupą kapitałową”.

Tobias Solorz, prezes Cyfrowego Polsatu
Fot. Marek Wiśniewski

— W ubiegłym roku zrealizowaliśmy wszystkie cele: utrzymaliśmy wysoką oglądalność, tempo sprzedaży usług, zachowaliśmy pod kontrolą marże i nakłady inwestycyjne, sfinalizowaliśmy przejęcie Netii. Wszystkie wyniki są bardzo pozytywne, a teraz oddaję spółkę w dobre ręce. Niech to utrzymają — mówi Tobias Solorz.

Cyfrowy Polsat miał w ubiegłym roku 10,69 mld zł przychodów, o 10,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk na poziomie EBITDA sięgnął 3,7 mld zł, co oznacza 7,1-procentowy wzrost.

— W czwartym kwartale po raz pierwszy nasze przychody przekroczyły 3 mld zł. Rośniemy organicznie, choć oczywiście bardzo duży wpływ na wyniki mają przychody i zyski Netii, którą zaczęliśmy konsolidować w drugim kwartale ubiegłego roku. W tym roku spłacimy 1 mld zł zadłużenia, a synergia po przejęciu Netii będzie wyraźnie widoczna — mówi Katarzyna Ostap-Tomann, szefowa finansów Cyfrowego Polsatu.

Cyfrowy Polsat szacuje synergię na 800 mln zł do 2023 r. Złożą się na to m.in. przychody z rozszerzenia oferty oraz sprzedaży dodatkowych produktów i usług klientom z baz obu spółek, a także optymalizacja kosztów. Po publikacji wyników kurs Cyfrowego Polsatu rósł o niespełna 1 proc., do najwyższego poziomu od września ubiegłego roku.

— Wyniki były w dużej mierze zbieżne z oczekiwaniami. Mały plus należy się spółce za dwa kluczowe wskaźniki operacyjne. Po pierwsze, w czwartym kwartale udało się pozyskać ponad 200 tys. usług kontraktowych, co jest naprawdę dobrym wynikiem. Po drugie, i tak niski churn [wskaźnik rezygnacji z usług — red.] jeszcze się obniżył, co jest dowodem na to, że sprzedawanie klientom więcej niż jednej usługi zwiększa ich lojalność i zmniejsza chęć poszukiwania alternatywnego dostawcy — ocenia Sobiesław Pająk, analityk DM BOŚ.

Cyfrowy Polsat sprzedaje obecnie polskim klientom 16,9 mln usług, licząc abonamenty i prepaid. Tylko w segmencie telefonii komórkowej — głównie za sprawą Plusa — ma 7,34 mln abonentów. Klienci Plusa do końca ubiegłego roku korzystali z internetu LTE m.in. dzięki częstotliwościom z pasma 800 MHz, które Sferia — powiązana z grupą Zygmunta Solorza — otrzymała kilka lat temu na mocy ugody z Ministerstwem Cyfryzacji. Pozostałe duże telekomy płaciły za to pasmo w aukcji z 2017 r. po 1,5-2 mld zł. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) chciał od Sferii za przedłużenie rezerwacji na kolejne lata około 1,7 mld zł. Negocjacje zakończyły się jednak fiaskiem. — Według mojej wiedzy Sferia zakończyła rozmowy i nie zdecydowała się przedłużać rezerwacji na takich warunkach, jakie zaproponował UKE — mówi Katarzyna Ostap- Tomann.

Sprawdź program konferencji "Prowadzenie inwestycji przesyłowych", 12-13 czerwca 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane