Cykl zadłużania się rynków wschodzących dobiegł końca

opublikowano: 12-10-2017, 12:49
aktualizacja: 12-10-2017, 12:54

Zadłużenie w gospodarkach rynków wschodzących spadła w relacji do PKB po raz pierwszy od 2011 r., oblicza bank JPMorgan.

Prywatne zadłużenie w krajach rozwijających się spadło w tym roku w odniesieniu do PKB do 116,5 proc., obliczają w nocie do klientów specjaliści JPMorgana pod kierunkiem Jonny’ego Gouldena. Razem relacja długu prywatnego i publicznego do PKB tych gospodarek zmniejszyła się pierwszy raz od 2011 r. To może oznaczać początek ery delewarowania gospodarek rynków wschodzących, po tym jak USA zakończyły cykl zadłużania się po kryzysie finansowym, a w strefie euro przełom miał miejsce w wyniku kryzysu zadłużeniowego.

„W tej fazie cyklu zadłużania się znaczenie długu jako ryzyka systemowego spada” – piszą autorzy noty.

Oznacza to, że szczyt relacji długu prywatnego do PKB na rynkach wschodzących najprawdopodobniej wypadł w 2016 r., kiedy sięgnął 118,6 proc. (na rynkach wchodzących z pominięciem Chin wyniósł on wyraźnie mniej, bo 77,7 proc.). Rozpoczęcie delewarowania nie byłoby możliwe, gdyby nie przyspieszenie tempa wzrostu nominalnego PKB na rynkach wschodzących, bo zadłużenie prywatne nadal rosło, wynika z raportu.

Rozpoczęcie delewarowania w gospodarkach wschodzących to prawdopodobnie także dobry sygnał dla tamtejszych rynków akcji, wskazuje zachowanie rynków rozwiniętych z ostatnich lat. Zakończenie fazy wzrostu relacji długu do PKB zbiegało się tam z zakończeniem okresu relatywnego gorszego zachowania na tle innych rynków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu