Cypr liczy na rosyjskie wsparcie

opublikowano: 20-03-2013, 06:54

We wtorek późnym wieczorem do Moskwy przybył cypryjski minister finansów, donosi Financial Times.

Będzie próbował uzyskać na Kremlu pomoc gospodarczą, po tym jak cypryjski parlament odrzucił projekt ustawy o jednorazowym opodatkowaniu depozytów bankowych, która była warunkiem otrzymania wsparcia finansowego ze strony Unii Europejskiej.

Miała ona wynieść około 10 mld USD. Tymczasem planowane opłaty związane z rachunkami bankowymi miały zapewnić Cyprowi  5,8 mld EUR.

Kierunek podróży nie jest przypadkowy. To właśnie liczne grono bogatych Rosjan posiada konta w cypryjskich bankach korzystając ze statusu wyspy jako „raju podatkowego”. I to właśnie w dużej mierze rosyjscy milionerzy dotknięci zostaliby w największym stopniu obciążeniami jakich zażądała Unia Europejska.

Odrzucenie unijnej „propozycji” i odwołanie się do Moskwy z prośbą o pomoc znacznie podnosi stawkę w kryzysie finansowym na tej śródziemnomorskiej wyspie.
Jeśli Nikozji nie uda się pozyskać dodatkowych funduszy w sposób, który spełni wymagania strefy euro, kraj stanie w obliczu ryzyka pełnego kryzysu systemu bankowego i ewentualnej konieczności opuszczenia bloku walutowego.

Jeszcze przed debatą w parlamencie i późniejszym wylotem do Rosji, który był konsekwencją głosowania nad projektem ustawy Michalis Sarris, minister finansów Cypru podał się do dymisji, jednak prezydent jej nie przyjął.

Andreas Charalambous, starszy urzędnik ministerstwa finansów poinformował, że Nikozja chce zbadać inne możliwości finansowania, aby zmniejszyć ciężar tych nadzwyczajnych obciążeń. Jedną z opcji jest wykorzystanie Gazprombanku, ramienia finansowego rosyjskiego giganta energetycznego do przejęcia i dokapitalizowania Laiki, drugiego pod względem wielkości banku na Cyprze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Cypr liczy na rosyjskie wsparcie