Cypr: Nie będzie ograniczeń dotyczących transferów krajowych

DI, PAP
opublikowano: 27-03-2013, 13:29

Kontrola przepływów kapitałowych, która ma być wprowadzona na Cyprze, ograniczy transakcje zagraniczne i wypływ kapitałów, ale nie ruch pieniądza wewnątrz kraju - powiedział w środę szef cypryjskiej izby handlowej Fidias Pelides.

"Zapewniono nas, że ograniczenia w ogóle nie dotkną transakcji krajowych" - oświadczył Pelides na spotkaniu z dziennikarzami. Wyjaśnił, że ograniczenia będą dotyczyć "tego, co wydajemy za granicą, a także wypływu kapitałów".

Cypryjski bank centralny przygotowuje restrykcje dotyczące transakcji bankowych, by zapobiec odpływaniu pieniędzy z Cypru, kiedy w czwartek banki wznowią działalność.

Dzięki porozumieniu zawartemu w nocy z niedzieli na poniedziałek w Brukseli Cypr otrzyma pomoc finansową od strefy euro i MFW w wysokości 10 mld euro. W zamian rząd w Nikozji ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację.

Warunkiem uzyskania przez Cypr pomocy jest też partycypacja posiadaczy depozytów powyżej 100 tys. euro w kosztach ratowania kraju przed bankructwem. Po takie rozwiązanie trojka (Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy) sięgnęła po raz pierwszy. Wielu komentatorów przewiduje, że obciążenie posiadaczy kont może spowodować ucieczkę kapitałów z Cypru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu