Czytasz dzięki

Cypryjscy prawnicyłowią w Polsce

MAG
opublikowano: 06-10-2011, 00:00

Ponad sto polskich firm chce się dowiedzieć, jak robić interesy na Cyprze. Czasu zostało niewiele.

Dziś w Poznaniu trwa Cypryjskie Forum Biznesu. We wtorek impreza odbyła się w Warszawie. Do Polski przyjechało 20 cypryjskich firm, głównie doradczych, księgowych i kancelarii prawnych.

— Firmy z Polski są mile widziane na Cyprze. Stawki podatków od dochodu i zysków kapitałowych są niskie. Na przykład wynagrodzenie osób prywatnych do kwoty 19,5 tys. EUR nie podlega opodatkowaniu, a maksymalna stawka podatkowa to 30 proc. W przypadku firm mamy podatek liniowy na poziomie 10 proc. — zachęca Pavlos Poullis, radca handlowy ambasady Cypru. Zainteresowanie polskich firm jest duże.

— W Warszawie w forum uczestniczyło 55 firm, głównie prawniczych i doradczych. W Poznaniu zarejestrowało się 86 — mówi Christos Petsides, szef Cypryjskiej Izby Gospodarczej. Jednak polski rząd wynegocjował właśnie zmiany umowy o unikaniu podwójnego opodatkowaniaz Cyprem i czeka na podpis strony cypryjskiej. Ministerstwo Finansów (MF) przewiduje, że nowe zasady mogą obowiązywać już od 1 stycznia 2012 r. Zmiany kasują klauzule tax sparing.

Dziś przepisy umożliwiają polskiemu podatnikowi, który ma udziały w spółce cypryjskiej, zapłatę 9-procentowego podatku od dywidendy zamiast 19-procentowej stawki PIT przewidzianej w polskim prawie (na Cyprze podatek dochodowy to 10 proc., można te 10 proc. sobie odliczyć). MF chce też zmienić zasady opodatkowania menedżerów cypryjskich spółek będących polskimi rezydentami, które pozwalają im całkowicie uniknąć podatku. Cypr postawił warunek: podpisze zmiany w umowie, gdy Polska pogorszy preferencje także w innych krajach. Trwają prace nad renegocjacją umów, m.in. z Maltą, Singapurem, Malezją, Luksemburgiem, Indiami.

— Umowa nie została jeszcze podpisana, poczekajmy. Liczymy, że zostaniemy potraktowani na podobnych zasadach, jak inni członkowie UE, jak Luksemburg — mówi Charalambos Orphanides z cypryjskiego ministerstwa handlu, przemysłu i turystyki. Na koniec 2009 r. inwestycje polskie na Cyprze wynosiły 16 mln EUR. Cypryjskie firmy zainwestowały w Polsce 19 mln EUR. Cypr eksportuje do Polski towary za 2,2 mln EUR i usługi za 35,9 mln EUR. Importuje z Polski towary za 20,9 mln EUR i usługi warte 30,1 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane