Czarne chmury nad kancelariami

opublikowano: 17-04-2019, 22:00

Notowania EuCO w rok spadły o ponad 80 proc. Zarząd spółki podjął decyzję o rozpoczęciu przeglądu potencjalnych opcji strategicznych

Przeceną o kolejne 20 proc. zareagowały akcje Europejskiego Centrum Odszkodowań na komunikat o przeglądzie opcji strategicznych, którego najważniejszym celem jest pozyskanie finansowania do spłaty obligacji. Przegląd ma też doprowadzić do „maksymalizacji wartości grupy”. Obecna kapitalizacja EuCO to 14,6 mln zł. Rozważane będzie m.in. pozyskanie inwestora strategicznego dla rumuńskiej spółki zależnej Centrul European de Despăgubiri w Bukareszcie oraz przeprowadzona zostanie analiza możliwości i warunków pozyskania finansowania dłużnego przez emitenta bądź spółki z grupy kapitałowej.

Raport za 2018 r. spółka opublikuje 25 kwietnia.

Pierwotnieplanowano, że będzie to 1 kwietnia. Pod koniec marca poniżej progu 10 proc. w akcjonariacie spółki zszedł Nationale-Nederlanden OFE. Największym akcjonariuszem spółki jest Corpor Capital (29,11 proc.), kontrolowany przez Macieja Skomorowskiego (byłego prezesa, a obecnie członka rady nadzorczej) , a 28,82 proc. akcji należy do KLN Investments, spółki Krzysztofa Lewandowskiego.

EuCO zajmuje się odzyskiwaniem świadczeń od towarzystw ubezpieczeniowych. Narastająco po trzech kwartałach 2018 r. zysk netto firmy wynosił 6,8 mln zł, wobec 9,9 mln zł w analogicznym okresie 2017 r. W raporcie kwartalnym zarząd podkreślił, że niekorzystnym czynnikiem dla działalności grupy może być zmiana przepisów prawnych procedowanych w projekcie ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzeniaroszczeń odszkodowawczych, który ma w ocenie ustawodawcy uregulować działalność firm odszkodowawczych.

„Szczególnie znaczące dla działalności tego typu firm może być ustawowe ustalenie górnego pułapu wynagrodzenia, co może spowodować spadek rentowności. Wprowadzenie zaś zakazu akwizycji i reklamy działalności prowadzonej przez kancelarie odszkodowawcze wpłynie na znaczące ograniczenie dostępu do fachowej pomocy w zakresie dochodzenia roszczeń przez osoby poszkodowane. Także obowiązek posiadania przez firmę odszkodowawczą umowy ubezpieczenia OC w związku z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą stanowić będzie dodatkowy koszt dla kancelarii” — napisano w raporcie.

Od około roku z inicjatywy senatora Grzegorza Biereckiego toczą się prace nad projektem ustawy. Został on już przyjęty przez senacką komisję, ale w lutym tego roku ostro zaoponowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Jego przedstawiciele stwierdzili, że projekt jest nie do zaakceptowania w obecnej wersji, bo zbyt preferuje zakłady ubezpieczeń.

Na GPW obok EuCO notowane są jeszcze inne kancelarie odszkodowawcze — Votum (kurs w 2018 r. załamał się, ale od lutego tego roku wyraźnie urósł) oraz Auxilia (akcje potaniały w rok o 82 proc., w tym tylko od początku tego roku o 41 proc.).

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu