Czarne chmury nad syndykiem

Katarzyna Jaźwińska
25-06-2004, 00:00

Zarząd Porty Holding domaga się odsunięcia syndyka od podejmowania decyzji o majątku spółki. Zarzutów ma multum.

Znów gorąco w Szczecinie. Zarząd Porty Holding w upadłości podejmuje kolejne działania, by zablokować sprzedaż majątku stoczniowej spółki i przeprowadzić postępowanie układowe. Tym razem na celowniku znalazły się działania syndyka Teodora Skotarczaka.

Blokada wyprzedaży

— Skoro prokuratura w Łodzi wszczęła śledztwo przeciwko syndykowi Porty, złożyliśmy do Sądu Rejonowego w Szczecinie wniosek o odsunięcie go od zarządzania i decydowania o majątku holdingu — mówi Krzysztof Piotrowski, prezes Porty Holding.

Jaka będzie decyzja sądu — nie wiadomo. Pewne jest tylko to, że wniosek jest kolejnym krokiem, blokującym sprzedaż tego majątku Stoczni Szczecińskiej Nowa (SSN), która funkcjonuje dzierżawiąc aktywa Porty.

Warto przypomnieć, że łódzka prokuratura wszczęła śledztwo po przekazaniu jej sprawy przez Prokuraturę Krajową. Do tej zaś zwrócił się zarząd Porty, zarzucając syndykowi wyprzedaż majątku ze szkodą dla wierzycieli i pracowników, brak inwentaryzacji majątku i niedopilnowanie zapasów w magazynach.

Niepotrzebne długi

Zarząd podkreśla, że syndyk niepotrzebnie zwiększył zobowiązania Porty Holding. Przekazał bowiem produkcję statków do SSN albo też sprzedał statki bankom, a te zleciły nowej stoczni ich dokończenie. Doszło więc do sprzedaży statków na terenie kraju, w efekcie powstała konieczność zapłacenia VAT przez upadły holding. Krzysztof Piotrowski przyznaje, że kwota zaległego podatku przekracza 20 mln USD (ponad 80 mln zł).

— Gdyby syndyk dokończył budowę statków przez Portę Holding, obowiązek podatkowy nie powstałby. A tak narobił tylko dodatkowych długów — dodaje Krzysztof Piotrowski.

Nie udało nam się uzyskać komentarza od Teodora Skotarczaka. Jego asystentka poinformowała, że ma bardzo ważne spotkanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Czarne chmury nad syndykiem