Czarne scenariusze się nie sprawdziły

JKW
opublikowano: 24-04-2006, 00:00

Jak postrzegane są minione dwa lata działalności funduszy unijnych w Polsce? Osiągnęliśmy przez ten czas dużo, ale mamy jeszcze co naprawiać.

Mirosław Marek

prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Uważam, że wielu przedsiębiorców po dwóch latach członkostwa Polski w UE zauważyło zwiększoną dostępność środków unijnych na rozwój swoich firm. Z naszej perspektywy ostatnie 2 lata były rzeczywiście przełomowe. Jeszcze trzy lata temu budżet agencji był pięciokrotnie niższy niż w roku bieżącym. Znamy bardzo wiele przykładów firm, które dzięki tym pieniądzom uruchomiły nowe linie technologiczne, zatrudniając przy tym kolejnych pracowników, czy też wdrożyły systemy zapewniania jakości albo weszły np. na rynki zagraniczne. Ponadto dzięki środkom z SPO RZL przeszkoliło się już ponad 31 tys. pracowników firm.

Adam Warzecha

Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego

Liczba wniosków pokazuje, że polskie firmy dobrze wykorzystały te 2 lata. Widzimy też, iż z sesji na sesję dokumenty przygotowane są coraz lepiej. Dotyczy to zarówno strony formalnej, jak i merytorycznej. Co do słabych stron, to należałoby raz jeszcze przemyśleć proporcje między poszczególnymi komponentami. Wielkie zainteresowanie towarzyszy funduszom inwestycyjnym, mniejsze — doradczym. To zjawisko występuje nie tylko w Polsce. Z drugiej strony, korzystanie przez przedsiębiorców z tzw. programów miękkich w większym stopniu poprawia ich konkurencyjność.

Patrycja Ptaszek-Strączyńska

członek zarządu Macrosoft

Fundusze strukturalne są bardzo dobrym sposobem finansowania strategicznych inwestycji. Dzięki pokaźnym kwotom, które przedsiębiorcy mogą otrzymać, realizowane są nowatorskie przedsięwzięcia, które często bez unijnego wsparcia musiałyby być realizowane etapowo w ciągu kilku lat. Sporym ograniczeniem w dostępie do wsparcia są skomplikowane procedury. Wnioski składa się kilka razy, zanim zostaną zakwalifikowane, co wydłuża oczekiwanie bez gwarancji sukcesu. Wygrywają zatem najbardziej cierpliwi, a firmy, które nie mogą czekać ze swoimi inwestycjami, często rezygnują.

Magdalena Burnat-Mikosz

partner firmy doradczej Accreo

Pomoc strukturalna UE ma ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarczego kraju. Jednak sposób, w jaki wykorzystamy tę szansę, zależy od polskiego rządu. To rząd jest bowiem odpowiedzialny za wskazanie obszarów gospodarki, których rozwój stanowi priorytet. Jednym z mierników skuteczności jest umiejętność wyłaniania najlepszych projektów, które z jednej strony pozwalają osiągnąć strategiczne priorytety rozwoju, a z drugiej — gwarantują zgodne z procedurami oraz terminowe wydawanie funduszy. Trudności w wypłacaniu alokowanych środków rzucają cień na atrakcyjność dostępnych funduszy. Najczęstszym tego powodem jest silne zbiurokratyzowanie procesu.

Beata Ostrowska

wicedyrektor Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Podsumowując wykorzystanie funduszy unijnych dla przedsiębiorców, po dotację sięgali z sukcesem ci, którzy wiedzieli, że środki te są osiągalne, oraz ci, którzy znali procedury i dokumentację konkursową. Częściej sukces odnosiły firmy, które wcześniej korzystały ze środków przedakcesyjnych Phare i miały już doświadczenie w spełnianiu wymagań proceduralnych.

Polskie firmy w pełni wykorzystały szansę. W wielu programach po pierwszych terminach składania wniosków wszystkie środki na lata 2004-06 zostały wyczerpane. Należy jednak ciągle udoskonalać procedury.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fundusze unijne / Czarne scenariusze się nie sprawdziły