Czarnecki kupił najwyższy budynek we Wrocławiu - Poltegor

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-01-2006, 15:10

Leszek Czarnecki, jeden z najbogatszych Polaków, właściciel Getin Holding, kupił najwyższy wrocławski budynek - Poltegor. Informację o sprzedaży Poltegoru potwierdził w poniedziałek PAP prezes firmy Poltegor Projekt, Jacek Libicki.

Leszek Czarnecki, jeden z najbogatszych Polaków, właściciel Getin Holding, kupił najwyższy wrocławski budynek - Poltegor. Informację o sprzedaży Poltegoru potwierdził w poniedziałek PAP prezes firmy Poltegor Projekt, Jacek Libicki.

    Jacek Libicki nie chciał zdradzić, ile wieżowiec wraz z działką kosztował. Wrocławska prasa spekuluje, że Czarnecki mógł zapłacić między 15 a 20 mln euro.

    Poltegor to 24-piętrowy biurowiec wybudowany w latach 70. ubiegłego wieku. Należał od spółki Poltegor Projekt, zajmującej się usługami projektowymi dla kopalń odkrywkowych. Budynek stał się także znany dzięki organizowanym od kilku lat Mistrzostwom Europy w Biegu po Schodach "Złote Schody Poltegoru".

    "Poltegor był wystawiony na sprzedaż od dwóch lat, ale tak naprawdę nie chcieliśmy go sprzedawać, to było tak raczej sondażowo. W końcu jednak doszliśmy do wniosku, że już czas. Bo albo trzeba sprzedać, albo zainwestować w modernizację" - powiedział Libicki.

    Leszek Czarnecki kupił budynek wraz z działką o powierzchni 2,7 ha. Teraz całość należy do jego spółki Wrocław Nieruchomości. Biznesmen niedaleko od swojego nabytku buduje Arkady Wrocławskie, centrum biznesowo-usługowo-handlowe. Mają się tam znaleźć sklepy, multikino, biura i siedziba Getin Banku.

    Według nieoficjalnych informacji, przedsiębiorca na działce między wieżowcem a hotelem Wrocław chce wybudować centrum biznesowe.

    W tym roku gmina Wrocław ma wystawić na przetarg swoją część terenu, czyli 4,5 ha od hotelu Wrocław aż do wieżowca Poltegoru. Gdyby Czarnecki wygrał przetarg, wtedy stałby się właścicielem dużego terenu ograniczonego ulicami: Powstańców Śląskich, Wielką, Gwiaździstą i Swobodną. Na tym terenie, którego wartość jest szacowana na 100 mln zł, ma powstać centrum biznesowe Wrocławia.

    44-letni Leszek Czarnecki jest głównym akcjonariuszem spółki Getin Holding SA, Towarzystwa Ubezpieczeniowego Europa, oraz Getin Banku SA. Na początku lat 90. ubiegłego wieku założył Europejski Fundusz Leasingowy, który później za 950 mln zł sprzedał francuskiemu Credit Agricole.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu