Czarnolas będzie piękniejszy

MBE
23-02-2011, 10:03

Budowa wartowni, amfiteatru i chirurgia drzew — oto, co czeka zespół dworsko-parkowy Jana Kochanowskiego.

Metamorfozę przejdzie posiadłość Jana Kochanowskiego w Czarnolesie (woj. mazowieckie), gdzie znajduje się muzeum poety. W otaczającym dworek parku powstanie amfiteatr i kordegarda, czyli wartownia. Wszystko w ramach projektu "Jan Kochanowski —inspiracją kulturową Mazowsza", który finansowo wspierają UE i Mazowiecki Urząd Marszałkowski. Całkowity koszt robót budowlanych oraz stworzenia platformy technologicznej do prezentacji zasobów muzeum i jego strony internetowej sięga ponad 6,1 mln zł, z czego ponad 4,2 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Mazowsza, a 1 mln zł — z urzędu marszałkowskiego.

Radomskie Muzeum im. Jacka Malczewskiego, któremu podlega placówka w Czarnolesie, ogłosiło już drugi przetarg na wykonawcę nowej aranżacji parku. Oferty można składać do 4 marca. Pierwszy został unieważniony, bo oferent zaproponował zbyt wysoką cenę. Przetarg na platformę technologiczną i multimedia umożliwiające tworzenie e-prezentacji zasobów muzeum zostanie ogłoszony w marcu.

Kordegarda ma zostać wybudowana od podstaw. Zostaną do niej przeniesione: kasy biletowe, sprzedaż pamiątek i toaleta, które dziś znajdują się w holu czarnoleskiego dworku. Będzie też część gastronomiczna.
— Bardzo ważnym elementem będzie system nowoczesnego monitoringu, który powstanie na poddaszu kordegardy. To zwiększy poziom bezpieczeństwa — zaznacza Maria Jaskot z Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.

Na 270 mkw. powstanie też amfiteatr, w którym będą mogły odbywać się spektakle teatralne i festiwale.
— Będziemy do Czarnolasu zapraszali także amatorów. Jesteśmy otwarci na pomysły wszystkich miłośników teatru — mówi Maria Jaskot.

Zabytkowy park, który zajmuje prawie 10 ha, przejdzie lifting.

— To będą prace na dużą skalę. W planach jest chirurgia drzew, czyli przycinanie i redukcja konarów, odtworzenie szpalerów i prace pielęgnacyjne. W parku mamy ponad 1200 drzew. Zmieniona zostanie też główna aleja: brzydki asfalt zastąpimy kostką brukową — tłumaczy Maria Jaskot.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Czarnolas będzie piękniejszy