Czarny Dom z elektroniczną duszą

opublikowano: 25-05-2017, 17:59

APA Group stworzyła modelowy inteligentny dom, który będzie się ciągle zmieniał, wraz z postępem technologicznym. W Czarnym Domu zlokalizowano siedzibę firmy i showroomy, są tu także przestrzenie dla osób z zewnątrz, które same chciałyby przetestować nowatorskie rozwiązania.

Budowa Czarnego Domu w Gliwicach nigdy się nie skończy – wyjaśniają przedstawiciele APA Group. Firma stworzyła budynek naszpikowany elektroniką, który z czasem będzie wyposażany w kolejne nowatorskie rozwiązania, zgodnie z technologicznymi trendami rozwijanymi na świecie. 

Czarny Dom wchodzi w interakcje z użytkownikami i automatycznie dostosowuje się do ich potrzeb.
Zobacz więcej

Czarny Dom wchodzi w interakcje z użytkownikami i automatycznie dostosowuje się do ich potrzeb. ARC

Dom wchodzi w interakcje z użytkownikami i automatycznie dostosowuje się do ich potrzeb. Zamontowana w budynku elektronika uaktywnia się już przy wejściu. Rozłożona mata wyświetla spersonalizowane komunikaty powitalne. Wchodzący mogą się też spodziewać automatycznego, indywidualnego powitania przy recepcji – zostanie dopasowany przez system rozpoznawania emocji na podstawie analizy obrazu twarzy i uśmiechu. Do nastroju gościa dobrana może zostać również muzyka. Dodatkowo, sieć rozmieszczonych w Czarnym Domu beaconów wychwyci osoby, które gościły w nim już wcześniej – dla nich na wybranych ekranach wyświetlane mogą być treści graficzno-tekstowe, np. harmonogramy spotkań.

W budynku zastosowano również Smart Glass, szyby które pozwalającą na regulację poziomu przezroczystości (z transparentnych można je zmienić w mlecznobiałe) i ekrany dźwiękochłonne. Dzięki elektronice sterować można poziomem natężenia światła, temperatury i nawilżenia powietrza – także z poziomu urządzeń mobilnych. 

W budynku znaleźć można również inteligentne lustro, na którym wyświetlane są informacje o pogodzie, zdjęcia czy treści dostosowane do konkretnego gościa. Dodatkowo na jego tafli wyświetlić można treści bezpośrednio ze smartfona (za sprawą technologii screen mirroring). 

W Czarnym Domu zaaranżowany został showroom, w którym prezentowane są najnowsze technologie m.in. partnerów APA Group. Budynek stanowi siedzibę firmy, ale ma być również miejscem spotkań dla kreatywnych osób, zainteresowanych inteligentnymi technologiami. Wygospodarowana została w nim niewielka przestrzeń na pokoje gościnne, kawiarnię, rozplanowano też ogród na dachu i inteligentna szklarnię. Wszystko działa pod kontrolą czujników, ma być m.in. efektywne  energetycznie. 

- Na co dzień często rozmawiamy z klientami  o nowych technologiach i widzimy, że same opisy nie są łatwe do zrozumienia, lepiej jest pokazać ich zastosowanie. Postanowiliśmy więc zbudować miejsce, w którym będzie można doświadczyć tego, jak pracuje czy mieszka się w inteligentnych budynkach. Zgromadziliśmy wiele najnowszych technologii i stworzyliśmy system, który pozwala na zarządzanie nimi z jednego interfejsu – wyjaśnia Artur Pollak, prezes APA Group.

Dodaje on, że w ramach projektu prowadzone są również stałe pomiary efektywności poszczególnych systemów, w tym ogrzewania czy klimatyzacji, a zebrane dane udostępniane klientom. 

Do Czarnego Domu zapraszani będą  partnerzy i współpracownicy firmy, ale także osoby z zewnątrz – przygotowany został specjalny system rezerwacji. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu