Czas kazać odpocząć pracoholikom

Albert Stawiszyński
opublikowano: 19-01-2007, 00:00

Zaległe urlopy pracownicy muszą wykorzystać do końca pierwszego kwartału.

Zaległe urlopy pracownicy muszą wykorzystać do końca pierwszego kwartału.

Przedsiębiorcy powinni udzielić pracownikom urlopu w roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał to prawo. Jednak praktyka bywa różna. Stąd co roku powtarza się ten sam kłopot: pracodawca do końca marca musi się głowić, kiedy wysłać pracownika na zaległy urlop.

— Ustalanie terminu takiego urlopu firma powinna uzgodnić z pracownikiem — mówi Monika Hernecka z grupy doradczej Futurea.

Nie zawsze jednak można się porozumieć. Czy pracodawca może narzucić pracownikowi termin pójścia na zaległy urlop? Tak. Otóż Sąd Najwyższy stwierdził, że możliwość jednostronnego skierowania pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy „zależy od okoliczności, a te mogą być rozmaite”. Może to być np. nieuzasadniona niechęć pracownika do korzystania z urlopu. No a poza tym, pracodawca, który nie udzielił urlopu do 31 marca za ubiegły rok, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karno-administracyjnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu