Czas na fuzję Sferii i Hawe

Katarzyna Latek
opublikowano: 17-05-2010, 00:00

Nieoficjalnie mówi się,

Negocjacje mogą być trudne. Zdania co do ceny Sferii różnią się o ponad 100 proc.

Nieoficjalnie mówi się,

że Deloitte wycenia Sferię

na 200-250 mln zł. Zygmunt

Solorz-Żak wspomina

o kwocie pół miliarda.

Rozmowy dotyczące przejęć rzadko bywają łatwe. Doniesienia na temat przejęcia należącego do Romana Karkosika Centernetu przez Aero2, kojarzone z Zygmuntem Solorzem-Żakiem, pojawiały się już na początku roku. Jednak dopiero w minionym tygodniu Roman Karkosik przyznał, że do takiej transakcji doszło. Przypomnijmy, że inwestor sprzedał Aero2 49 proc. udziałów w spółce Nova Capital, która ma pakiet ponad 60 proc. giełdowego NFI Midas, który z kolei ma 100 proc. udziałów w Centernecie.

— Sprzedałem udziały, bo cena była dobra. U mnie przecież wszystko jest na sprzedaż — tak sprzedaż udziałów w Nova Capital komentuje Roman Karkosik.

Ceny jednak nie podaje. Zostały mu jeszcze w portfelu małe pakiety akcji NFI Midas (sam Karkosik ma 5,69 proc., a jego fundusz Krezus — 5,01 proc.). Co z nimi zrobi?

— Nie zamierzam ich sprzedawać — deklaruje inwestor.

Teraz następny biznesmen będzie zapewne ostro negocjował z Zygmuntem Solorzem-Żakiem. Chodzi o Marka Falentę, akcjonariusza Hawe. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że oczekiwania obu inwestorów co do wyceny mogą się bardzo różnić.

— Deloitte doradza teraz Sferii przy opracowaniu nowej strategii, ma więc wgląd w jej dokumenty. Wynika z nich, że spółka jest warta między 200 a 250 mln zł —przekonuje nasz anonimowy rozmówca związany z transakcją.

Także według niego Zygmunt Solorz-Żak chciał wycenić Sferię na potrzeby tej transakcji na 500 mln zł. 250 mln to sporo mniej, niż warte jest samo Hawe, którego kapitalizacja wynosi niespełna 380 mln zł.

Zygmunt Solorz-Żak poinformował o zamiarze inwestycji w Hawe pod koniec stycznia 2010 r., jednak informacje na ten temat pojawiały się już w połowie 2009 r. Kiedy zakończą się prace nad strategią Sferii, do spółki wejdą audytorzy z Ernst Young przeprowadzić due diligence. Ich ocena oczywiście nie musi się pokrywać z oceną analityków z Deloitte. W czerwcu planowane jest Nadzwyczajne walne Hawe dotyczące połączenia. Ma się ono zająć uchwałą o podwyższeniu kapitału poprzez nową emisję skierowaną do właściciela Sferii, który ma mieć większościowy pakiet w połączonych firmach.

Zygmunt Solorz-Żak chce kupić Hawe ze względu na ring światłowodowy wokół Polski, który buduje ta spółka. Będzie mógł wykorzystać go w swoim wartym miliardy telekomunikacyjnym projekcie, który zakłada powstanie jednej z największych bezprzewodowych sieci w kraju. Sferia i Aero2 budują sieć, z której już korzysta Cyfrowy Polsat. Analitycy uważają, że transakcja z Hawe ma też drugie dno. Sferia trafi w ten sposób na giełdę i łatwiej jej będzie u zyskać finansowanie. Na razie pieniądze na realizację projektu Zygmunt Solorz wykłada ze swojej kieszeni. Niedawno sprzedał akcje Cyfrowego Polsatu warte 120 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu