Czytasz dzięki

Czas na rewolucję w transporcie

Julita Angelina Majewska
opublikowano: 18-10-2018, 22:00

SmartKoben to usługa, która wiele zmieni w branży transportowej. Wszystkie potrzebne dane znajdą się szybko w jednym miejscu i to w czasie rzeczywistym.

Do tej pory wszystkie elementy związane z kontrolą kierowców i pojazdów zamykały się w jednym słowie — tachograf. Teraz rzeczywistość transportowa będzie wyglądać zupełnie inaczej. Wszystko dzięki projektowi SmartKoben, który realizuje Kancelaria Transportowa Koben z Bielska Białej.

— Jesteśmy na etapie ostatnich testów i już wkrótce nasza usługa trafi na rynek. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowana przy okazji Międzynarodowego Forum Inteligentnego Rozwoju 3.0 — mówi Krzysztof Nowakowski, członek zarządu Kancelarii Transportowej KOBEN.

SmartKoben to, kompleksowa usługa zdalnego odczytu z danych z karty kierowców oraz tachografu cyfrowego połączona z kompleksowym rozliczeniem czasu pracy kierowców łącznie z delegacjami. Podczas prac nad projektem uznaliśmy że warto system rozszerzyć o informacje o pozycji pojazdu, liczby przejechanych kilometrów, długości czasu jazdy i postoju, a nawet dane o ilości paliwa, tempie spalania, zużycie paliwa, czasu pracy silnika . Cały proces poprowadzi system zdalnego pobierania, wspomagany przez satelitę i GPRS.

— To bardzo istotne informacje, które pozwalają na zwiększenie efektywności pracy i duże oszczędności dla firm transportowych. Możemy wybrać optymalną trasę, a co za tym idzie lepiej wykorzystać dany pojazd co za tym idzie i uzyskać oszczędności w procesie przewozowym. Dane z pojazdu są dostępne w czasie rzeczywistym, a kierowca nie musi już zjeżdżać do bazy żeby zczytać — pobrać dane z karty kierowcy bądź tachografu. To bardzo ułatwia życie właścicielom firm oraz kierowcom — dodaje Krzysztof Nowakowski.

System może także sprawdzić i ocenić styl jazdy kierowcy, a nawet przyznać symboliczną gwiazdkę, jeśli jeździ on ekonomicznie. Na tej podstawie powstaje specjalny ranking najlepszych kierowców. Projekt SmartKoben daje duże możliwości rozbudowy o kolejne elementy, które mogą być przydatne w branży transportowej.

— Rzeczywiście ciągle udosko-nalamy naszą usługę. Chcemy by oparty na niej system był coraz bardziej intuicyjny i odpowiadał na coraz nowsze potrzeby właścicieli firm transportowych oraz kierowców. Zawsze staramy się, aby nasze usługi były ściśle dopasowane do potrzeb naszych klientów — podkreśla Krzysztof Nowakowski.

Zainteresowanie projektem jest już duże, w końcu pozwoli on zaoszczędzić firmom z branży transportowej sporo pieniędzy i czasu, a przede wszystkim pokaże, gdzie tkwią rezerwy, które można efektywnie wykorzystać. Ten badawczo-rozwojowy projekt współfinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. SmartKoben został nominowany do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju w kategorii „Innowacje w transporcie”. Nagrody zostaną przyznane podczas gali finałowej Międzynarodowego Forum Inteligentnego rozwoju 3.0.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Julita Angelina Majewska

Polecane